Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

7 Adımda Burun Tıkanıklığından Kurtulma

0 194
Sadece 15 dakika İçinde 7 Adımı Uygulayarak Burun Tıkanıklığından Kurtulabilirsiniz.

Burun tıkanıklığı olan herkes, bu rahatsızlık tan en kısa zamanda kurtulmak ister. Uzun süreli etki sağlayarak burun tıkanıklığını gidermenin en kısa yollarını anlatacağız.

 1. İki Kaşınızın Arasındaki Noktaya Masaj Yapın:

Bir dakika boyunca nazikçe işaret ve orta parmaklarınızla daireler çizerek masaj yapın. Bu masaj burun tıkanıklığı olan burun mukozasını etkiler. Sinüslerin kuruluğunu ve iltihaplanmasını önler. önleyici bir etkisi vardır. Sinüslerdeki basıncı azalmaya yardım eder.

 1. Nazal sinüslere masaj yapın:

Hafifçe iterek, işaret parmağınız ve orta parmaklarınızla burun kanatlarınız alanında 1-2 dakika dairesel hareketler yapın. Bu sayede burun pasajlarını açmaya yardımcı olacaktır ve burnunuzla nefes alıp vermek çok daha kolay olacaktır.

 1. Burnunuz ve dudağınız arasındaki noktaya masaj yapın:

Üst dudağın ve burnun arasındaki noktaya 2-3 dakika işaret parmağınızla hafif dokunuşlar yaparak masaj yap. Bu sayede burnunuzdaki şişliği gidermeye yardımcı olacaktır.

 1. Kulak Memelerine Basınç Uygulayın:

Her iki kulak memenizi de aynı anda çekip 10 saniye tutabilirsiniz. Bu kafa içi basıncınızı da rahatlatacaktır.

 1. Hava nemlendirici kullanın:

Hava nemi% 40’tan az olduğunda, burnunuzdaki mukus kurur ve serbest nefes almayı engeller. Zaten çok fazla mukus varsa ve nem düşükse, ciddi bakteriyel komplikasyonlar gelişebilir. Bulunduğunuz odanın nem oranı %40 ila %60 arasında olmalıdır. Bir kap su ile
hava nemlendirici kullanmadan evinizi nemli tutmanın en basit yolu ise seramik ya da cam bir kaba su doldurup ısıtıcıya yakın bir noktaya yerleştirmektir.

 1. Burnunuzun köprüsünü ısıtın:

Ilık bir bez parçası alın (ütü ya da mikrodalga,fırında ısıtın /sıcak suya koyun ve bezi sıkın). Çok sıcak olmamalıdır. Isı, mukusu( burun içeriğindeki sıvıyı) daha sıvı hale getirecektir. Isındıktan sonra burnunuzla dışarı hava vermeye çalışın.

 1. Düzenli burun temizliği yapın:

Ilık bir duş alın ve burna çok fazla temas etmeden okyanus suyu, tuzlu su vs. damla ile burnunuzu temizleyin.

Nedeni Alerji İse (polen, evcil hayvanlar, toz akarları ve gıda alerjileri vb.)
 • Eğer bir hayvan, bitkiye alerji durumu varsa ; evcil hayvan beslememek gerekir ya da alerji ilacı kullanılır.
 • Burun yollarını tahriş edebilecek alerjenlerden (toz, polen ve duman gibi) kaçınmak gerekir.
 • İyi bir nemlendirici ve nazal tuzlu spreyler veya durulamalar kullanmak da alerjilere bağlı burun tıkanıklığına yardımcı olabilir.
 • Egzersiz yapılmalıdır. Kalp atış hızı yeterince arttığında ve vücut ısınır. Bunun burundaki mukusun sıvılaşması üzerinde iyi bir etkisi vardır. Ayrıca nefesi burundan alıp burundan vermek ya da ağızdan alıp ağızdan vermek sağlıklı değildir. Egzersiz yapmak burnunuzdan nefes alıp ağızdan vermek alışkanlık halinize getirmeye yardımcı olur.

Diş Çürümelerini Önleyen Öneriler.

Ayrıca Bizi İnstagramdan Takip edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası