Bilgisayar Güvenliğini Artırma Yöntemleri

Windows günümüzde en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Saldırı ve virüslere oldukça açık olan Windows’ta her kullanıcı bir şekilde kendi güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Bu yazımız içerisinde tüm detayları ile beraber Bilgisayar Güvenliğini Artırma Yöntemleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Windows 10 ile beraber gelen Windows Defender kullanıcıların güvenliğini büyük oranda sağladı. Bunun yanı sıra isteyen kullanıcılar bilgisayarlarına alternatif virüs programları da yükleyebiliyorlar. Ücretsiz sürümleri çok işe yaramayan virüs programları kullanıcılara istediklerini vermemektedir. Bilgisayar güvenliğini artıracak yöntemler;

Tanılama Verilerine Erişimi Devre Dışı Bırakın

Bilgisayar Güvenliğini Artırma Yöntemleri
Bilgisayar Güvenliğini Artırma Yöntemleri

Windows kurulum sırasında aldığı izinlerden dolayı aygıtın çalışması, yapılandırılması, gezilen internet adresleri vb. birçok bilgiyi toplamaktadır. Bilgisayar güvenliğini ilk olarak buradan başlayacağız. Yapacağımız değişiklikler sayesinde Windows’un bilgisayarımızdan veri almasını engelleyebilirsiniz.

Başlat > Tüm Ayarlar > Gizlilik > Uygulama Tanılama > Değiştir > Bu Cihaz İçin Uygulama Tanılama Erişimi Kapat

Yolunu izleyerek tanıma verilerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Bilgisayarda Virüs Bulunup Bulunmadığını Kontrol Edin

Windows 10 ile beraber gelen Windows Defender, bilgisayarınızda bulunan tüm dosyaları hızlı bir şekilde tarayarak virüs içerip içermediğini kontrol eder. Bilgisayar Güvenliğini Artırma Yöntemleri uygulayacaksanız Windows Defender’i ilk sırada tutun. Her zaman güncel olmasına özen gösterin ve asla devre dışı bırakmayın. Windows Defender üzerinden virüs taraması yapmak için;

Başlat > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Güvenliği > Virüs ve Tehdit Koruması > Hızlı Gözden Geçir

Adımlarını takip ederek bilgisayarınızda virüs kontrolünü hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Etkinlik Geçmişini Kapatın

Windows işletim sistemini güvence altına alabilmek için yerelde veya bulutta işletim sisteminin etkinlik geçmişini saklı tutar. Etkinlik geçmişi içerisinde ziyaret ettiğiniz internet adresleri, kullanmış olduğunuz uygulamalar başta olmak üzere birçok veri yer almaktadır. Bu veriler güvenlik riski oluşturduğundan dolayı engellenmesi gerekmektedir.

Başlat > Ayarlar > Gizlilik  > Etkinlik Geçmişi > Aktivite Geçmişimi Bu Cihazda Depola (Kapalı) > Etkinlik Geçmişimi Microsoft’a Gönder (Kapalı)

Windows Güncellemelerini Etkinleştirme

Bilgisayar Güvenliğini Artırma Yöntemleri listemizin son sırasında Windows Güncelleştirmeleri yer alıyor. İşletim sistemleri için bir hayli önemli olan güncellemeler genellikle kullanıcılar tarafından önemsenmemektedir. Güncellemeler bilgisayarlara yeni özellikler kazandırdığı gibi ortaya çıkan güvenlik açıklarının da giderilmesini sağlamaktadır. Windows işletim sistemi kullanıyorsanız  ileride bir sorunla karşılaşmamak için güncellemeleri zamanında yapmanızı öneririm. Özellikle bilgisayarınızda virüs veya illegal yazılımlar bulunduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek Windows güncelleştirmeleri etkinleştirebilirsiniz.

Başlat > Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update > Güncellemeleri Denetle > Güncelleştirmeler > Yükle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku