Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

Bir Çip İle Dil Öğrenmenize Gerek Kalmayacak

0 392
Elon Musk Beynine Yerleştirilebilecek Bir Çip ile Dil Öğrenmeye Gerek Kalmayacağını Açıkladı

Geçtiğimiz günler de ilk oğlunun adını X Æ A-12 koyduğunu açıklayan Tesla CEO’su Elon Musk,  üzerinde çalıştığı yeni bir teknoloji ile beş yıl gibi kısa bir süre içinde insanların konuşmaya ve dil bilmeye ihtiyacı olmadan beynine yerleştirilebilecek bir çiple dil öğrenmeye gerek kalmayacak diyerek çarpıcı bir açıklamada bulundu.

SpaceX, Tesla Motors’dan sonra Neuralink

 

SpaceX ve Tesla Motors arkasından, nöroteknoloji firması olan Neuralink‘i kuran Elon Musk üretmeyi planladığı bir çip sayesinde 5 yıl sonra insanların konuşmaya ve dil öğrenmeye ihtiyaçlarının kalmayabileceğini ileri sürdü.

ABD’de de katıldığı The Joe Rogan Experience adlı programda yine iddialı açıklamalarda bulundu.

Musk, bir Neuralink cihazının önümüzdeki yıl içinde ilk kez insan beynine bağnabileceğini umduğunu söyledi. Pille çalışan bir çipin, bir insanın kafatasının içerisine yerleştirilmesi ve buradan beyne elektrotlar gönderilmesinin planlandığını anlattı.

Üretilecek ilk cihazların daha çok beyin yaralanmaları ve bozukluklarının tedavisinde kullanılacağını ancak ilerleyen dönemlerde bundan çok daha fazlasının mümkün olabileceğini ileri süren Musk, “Beyninizdeki herhangi bir yerle arayüz kurulabilir, bu sayede cihaz görme yeteneğinizi iyileştirebilir. Prensip olarak beyinde yanlış olan hemen hemen her şeyi düzeltebilir.” Musk’ın işaret ettiği gibi, çip teorik olarak çeşitli beyin rahatsızlıklarını tedavi edebilecek şekilde planlanıyor.

Açıklamalarına devam eden Musk, “5 yıl içinde konuşmanıza gerek kalmayabilir. Duygusal nedenlerle bunu hâlâ yapabiliriz; ancak bu cihazlarla çok hızlı ve daha hassas bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Dile ne olacağından emin değilim. Böyle bir durumda Matrix gibi bir şey olurdu. Farklı bir dilde mi konuşmak istiyorsunuz? Sorun değil, sadece programı indirin” diye konuştu.

Eğer Elon Musk bu yola çıkarsa, beş yıl gibi kısa bir sürede tüm insan dili ortadan kalkacak ve beynine yerleştirilebilecek bir çiple dil öğrenmeye gerek kalmayacak. Teknoloji tabanlı beyin implantlıyla (vücut içerisine ve canlı dokulara ,cansız maddelerin yerleştirilmesi işlemi) insanların gerçekten konuşmaya gerek kalmadan iletişim kurmasına izin vereceği bir noktaya gelecek.

Yapay Rahimde Doğan Kuzu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası