COVID-19 mücadelesine ilginç çözüm: Sakız!

Bilim insanları COVID-19 tedavisi için sakız geliştirdiler . Bu farklı tedavi yaklaşımı umut verici sonuçlar üretti…

ABD’de bir grup araştırmacı , COVID-19 tedavisi için sakız denemesi yaptı . Bulgular, SARS-CoV-2 ile enfekte olan kişilerin tükürüklerinde yüksek düzeyde virüs bulunduğunu gösteriyor . Bu nedenle ekip, geliştirdikleri sakızın virüsün yayılmasını önleyip önleyemeyeceğini araştırdı.

SARS-CoV-2 , vücudumuzdaki belirli hücrelerin yüzeylerindeki ACE2 proteinlerine bağlanarak insan hücrelerine girer . Science Alert’in haberine göre, ACE2 proteinlerinin virüs partiküllerini ağızda tutabileceği düşüncesiyle ekip, bu proteinle sakız geliştirdi. Araştırma ekibi bulgularını Moleküler Terapi dergisinde yayınladı.

Sakız gerçekten COVID-19 tedavisinde işe yarıyor mu?

Araştırmacılar , sakızın etkinliğini test etmek için COVID-19 hastalarından tükürük örnekleri aldı . Daha sonra bu örnekleri bir tür sakızla karıştırdı. Bu sakızla tedavi edilen tükürüğün , plasebo (ACE2 proteini içermeyen sakız) ile tedavi edilenlere kıyasla önemli ölçüde daha az SARS-CoV-2 virüs partikülüne sahip olduğunu buldular.

 

Sakızın öncelikle klinik ortamlarda kullanılması önerildi.

COVID-19 tedavisi için geliştirilen sakız tüm dünyada yankı uyandırdı. 5 mg, hücrelere viral girişi önemli ölçüde azaltırken, 50 mg viral girişi yüzde 95 oranında azalttı. Dolayısıyla, ACE2 sakızının , SARS-CoV-2 başak proteininin hücreleri enfekte etme yeteneğini ciddi şekilde engellediğini gösteriyor.

Çalışmanın bulguları umut verici görünse de sakızı henüz oyunun kurallarını değiştiren bir madde olarak göremiyoruz. Çünkü öncelikle, bu çalışma sadece deneyseldir. Yani insanlarla değil, kontrollü koşullar altında bir laboratuvarda yapıldı. Bir laboratuvar deneyindeki koşullar, bir kişinin ağzındakilerden farklıdır.

Araştırmacılar, çiğneme hareketinin sakızdaki ACE2 proteininin bütünlüğünü etkilemediğini göstermek için bir çiğneme simülatörü kullandılar . Ancak sorular bununla sınırlı değildi. Örneğin, bir kişinin ağzındaki vücut ısısı ve ağız bakterileri gibi ortamın diş etinin etkinliğinde rol oynayıp oynamayacağını henüz bilmiyoruz.

İkincisi, bilim adamları deneylerde tam SARS-CoV-2 virüsünü kullanmadılar. Ayrıca araştırmacılara göre bu sakızın kullanımı klinik ortamlarda olmaktadır. Örneğin, diş ameliyatlarında veya COVID-19 odalarında yayılmayı azaltmak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku