Cryptocurrency Dönemi Nasıl Başladı ve Gelişti?

0

Neredeyse tüm dünyanın dilinde olan kripto paralar nasıl başladı? Sanal para çağının ortaya çıkış hikayesini sizler için yazdık…

 

Günümüzün popüler yatırım aracı kripto para dönemi nasıl başladı? Bunu hiç merak ettiniz mi? Muhtemelen en azından bu konuya ilgi duyanlar ve sanal para kullananlar araştırmıştır. Ancak biz size en başından beri dijital para çağını anlattık.

Genellikle yeni, Bitcoin veya genel olarak kriptolar olarak anılsalar da, 2009’dan beri piyasadalar. Ayrıca, üzerine inşa edildiği teknolojinin kökleri daha da eskilere uzanıyor. Şimdi, Forbes’tan Bernard Marr’ın haberlerine bakarak kriptoların tarihini inceleyelim…

Kripto para birimleri nasıl başladı? kısa tarih

1998 – 2009 yıl önce Bitcoin

2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan Bitcoin, ilk merkezi olmayan kripto para birimidir. Daha sonra birçok sanal para birimi ortaya çıktı. Bu nedenle kripto para birimlerinin başlangıcına atıfta bulunduğumuzda aslında Bitcoin’in tarihine bakıyoruz.

Bitcoin kurulan ilk kripto para olmasına rağmen, daha önce şifreleme ile güvence altına alınan defterlerle çevrimiçi para birimleri oluşturma girişimleri oldu. Bunların örnekleri, formüle edilmiş ancak hiçbir zaman tam olarak geliştirilmemiş olan B-Money ve Bit Gold’dur.

2008 – Gizemli isim Satoshi Nakamoto

Bitcoin.org alan adı ilk olarak Ağustos 2008’de satın alındı. Ayrıca, şifreli e-posta listesinde “Bitcoin: Person-to-Peer (Peer-to-peer, P2P) Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı bir makale çıktı. Bunlar sanal paranın varlığının ilk işaretleriydi. Bu makale, Satoshi Nakamoto adını kullanarak gerçek kimliğini gizlemeye devam eden biri tarafından yayınlandı.

2009’a geldiğimizde Bitcoin resmen başladı

Evet, 2009’a geçelim. Artık Bitcoin dönemi resmen başladı. Bitcoin yazılımı ilk kez halka açıldı ve madencilik faaliyetleri başladı. Kısacası, Bitcoin madenciliği, yeni Bitcoin’ler oluşturulduğu ve işlemler blok zincirinde kaydedilip doğrulandığı sürece uygulanmaktadır.

2010 – Bitcoin ilk kez takdir edildi

Ortaya çıkan kripto para birimine parasal bir değer atamak imkansızdı çünkü takas edilmedi, sadece madenciliği yapıldı. 2010 yılında ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan Laszlo Hanyecz, Bitcoin ile ilk alışverişi yaptı. O sırada 41 dolar değerinde 10 Bitcoin ile iki büyük pizza sipariş etti. Bu Bitcoin’leri elinde tutmuş olsaydı, Bitcoin’lerin değerinin şu anda 100 milyon dolardan fazla olduğu tahmin ediliyordu.

Rakip kripto para birimleri 2011’de ortaya çıktı

Bitcoin’in popülaritesi arttıkça ve merkezi olmayan ve kripto para birimleri fikri benimsendikçe, ilk alternatif kripto para birimleri ortaya çıktı. Bunlara altcoin de denir. Ayrıca genellikle daha yüksek hız, anonimlik veya başka bir avantaj sunarak orijinal Bitcoin tasarımını geliştirmeye yöneliktir.

Kripto para birimlerinin başlangıcı İlk ortaya çıkanlar arasında Namecoin ve Litecoin vardı. Şu anda, kripto para borsasında binlerce sanal para birimi var. Üstelik yenileri de çıkmaya devam ediyor.

2013 – Bitcoin fiyatı düşüyor

Bir Bitcoin’in fiyatı ilk kez 1.000 dolara ulaştı. Ancak kısa bir süre sonra fiyatı hızla düşmeye başladı. Bu nedenle, fiyat 300$ civarına düştüğü için tüccarların çoğu zarar etti. Tekrar 1000 dolara ulaşması iki yıldan fazla sürdü.

2014 – Dolandırıcılık ve hırsızlık

Anonimlik ve kontrol eksikliği ile tasarlanan bu para birimi, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dolandırıcılık vakalarıyla ilişkilendirilmiştir. Bitcoin’in dolandırıcılar için çekici ve kazançlı bir hedef olduğu kanıtlanmıştır. Ocak 2014’te dünyanın en büyük Bitcoin borsası Mt.Gox çevrimdışı oldu ve 850 bin Bitcoin’in sahipleri bir daha paralarını alamadı.

Ethereum sahneye çıktı!

2016 – Ethereum ve ICO’lar

Ethereum platformu ortaya çıktı ve yükselişte. Bitcoin’den sonra en büyük piyasa değerine sahip kripto para birimi. Bu platform, blockchain tabanlı akıllı sözleşmeleri ve uygulamaları kolaylaştırmak için Ether olarak bilinen kripto para birimini kullanır.

Ethereum , genellikle İlk Para Teklifleri (ICO’lar) ile jeton satın almak için kullanılır. Bunlar, yatırımcılara başlangıç ​​girişimlerinde hisse senedi veya hisse senedi ticareti yapma şansı sunan, genellikle kripto para birimlerine yatırım yapma ve ticaret yapma yöntemleri sunan fon yaratma platformlarıdır. Ancak gözetim eksikliği nedeniyle, ICO’lar dolandırıcılık için tehlikeli olarak görülüyor.

2017 – Bitcoin’in değeri 10 bin dolara ulaştı

Bitcoin 2017 yılında değerini ikiye katladı. Hızla büyümeye devam eden Bitcoin, 2017 yılında değerini 10 bin dolara çıkardı. Kullanıcı sayısı arttıkça kripto para borsasına daha fazla para aktı.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.