Dmoz Kaydı Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte çağa ayak uydurmak gerekmektedir ve sanal alem her geçen gün teknoloji ile birlite gelişmektedir. Bu yazımızda da Dmoz kaydı nasıl yapılır? Konusunu ele alacağız. Fakat ilk olarak Dmoz ne anlama gelir bunu inceleyeceğiz.

Dmoz (Mozilla Dizini) veya Türkçe Açık Dizin Projesi şeklinde de tanınan Açık Dizin Projesi (ODP), İnternetteki web sayfalarının kendi konuları altında ve editörler tarafından gözden geçirilip yayımlandığı bir web dizinidir. Birden fazla google siteleri doğrudan Dmoz’da izler ve ücretsiz bir lisans altında yayınlanan ODP verilerini kullanır. Epeyce güven duyulan bir altyapıya sahiptir. Yasadışı, şüpheli ve kaliteli olmayan siteler listeye alınmaz. Proje yatırımcısı Netscape’dir. Mozilla adına rağmen, proje Mozilla Vakfı ve Mozilla Projeleri ile bağlantılı değildir. Dmoz, kişiler aracılığıyla kategorize edilen Web içeriğinin gelişmiş en büyük veritabanıdır.

Dmoz, kaliteli web siteleri veya blogların listelendiği bir yer olarak düşünülebilir. Yani internette bir sürü gereksiz ve kendini tekrar eden siteler olduğu için muhtemelen Dmoz’un sesinin ne kadar harika olduğunu fark etmişsinizdir. Dmoz‘u özel yapan bir diğer nitelik ise; gönüllü personel tarafından sırayla her web sitesinin/blogun gözden geçirilmesidir. Başka bir deyişle, para vermek ve ilerlemek için otomatik bir program veya sistem yoktur.

Dmoz Kaydı Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi DMOZ dünyadaki en güçlü açık dizin uygulamasıdır. Dmoz dünya çapındaki yayıncılar tarafından yönetilmektedir. Bu dizinin diğer dizin sitelerinden farkı, ilk olarak Google olmak üzere arama motorları aracılığıyla desteklenmesidir. Dmoz platformunun bu kadar iyi olmasında yatan temel neden, tüm web sitelerini kolay kolay kabul etmemesidir. Sitenizi kaydettirmeden önce resmi Dmoz web sitesindeki açıklamaları okumalı ve seçiminizi buna göre yapmalısınız. Ekleyeceğiniz sitenin illegal, şüpheli, spam, web, kullanılmamış, başka sitelere yüklenmemiş ve kalitesiz olmaması gerekmektedir. Dmoz’a web sitesi eklerken en değerli nokta, en alakalı kategoriye kayıt olmak ve kayıt olmaktır. Türkçe içerikli bir web sitesi kendi dilinde kategorilerde yer almalıdır. Dmoz kaydı nasıl yapılır? sorusuna geçmeden önce Dmoz’a nasıl adres kaydedilir? sorusuna bakalım. Yapmış olduğunuz sitenize uygun bir kategoriye girerek Öner kısmına basarak adresinizi ve verilerinizi yazarak göndereceksiniz. Bu noktada en önemli nokta oluşturmuş olduğunuz sitenizin içeriğine uygun bölüm sitenizi eklemelisiniz. Böylece kayıt gerçekleşmiş olur. Fakat bunun onaylanması biraz zaman alabilir.Dmoz kaydı nasıl yapılır? sorusuna geçecek olursak, kayıt işlemi için bazı adımlar vardır. Bu adımlar;

Web sitesi adresi: Burada web sitenizin adresini http:// ile başlayarak yazıyoruz. Web siteniz çok dilli ise ana sayfa adresinin tamamını Türkçe olarak vermeniz bizler Türkçe olduğu için doğru olacaktır. Örnek: http://www.kodorneleri.com

Site Başlığı: Bu adımda yapılacak en büyük hata, arama motorlarında görünmesini istediğiniz anahtar kelimeleri ve başlıkları kullanmak, örnek site bilgileriniz için sadece “arama motoru” kelimelerini kullanmaktır. Türkiye”. Bizim için en doğru başlık “Arama Motoru Bilgileri” olacaktır. Başka bir deyişle, web sitenizin resmi adı ne ise onu seçmelisiniz. “Arama Motoru Bilgileri” gibi başlığınızın yalnızca ilk harflerini büyük harfle yazın. Asla “DMOZ SIGN UP” gibi büyük harf kullanmayın.

Site Açıklaması: Yazım hatası yok, noktalama işaretlerine dikkat, tamamı büyük harf yok, HTML yok, başlıkta olduğu gibi her kelimenin ilk harfini büyük yazmak yok, açıklamada sayfa başlığı web’i yeniden yazmak yok. Ayrıca ve en önemlisi, web sitenizin reklamını abartılı kelimelerle yapmayın, örneğin: “türkiye mobil merkezi”, “garip site”, “harika site”.

E-posta adresiniz: Son olarak, e-posta adresinizi yazın, korkmayın, dmoz’dan kimse size spam göndermeyecek: gülümse: Son olarak, Google kategorisi ile Dmoz arasındaki bağlantılara ve diğer ayrımlara bakmak istiyorum Kategori. Google periyodik olarak Dmoz’un yedeğini almakta ve bazı değişikliklerle kendi web sitesinde yayınlamaktadır. Dmoz import siteleri de belli bir süre sonra Google kategorilerinde yayınlanmaktadır. Google’ın PR’ına göre, bu web siteleri belirli bir sırada düzenlenebilir ve bazen Google, sahibi tarafından gönderilmiş ancak editörler tarafından onaylanmamış web sayfalarını yayınlayabilir.

Bu kayıttan sonra Dmoz kaydı nasıl yapılır? konusunda bazı öneriler vardır ve bu önerilere dikkat etmekte fayda vardır. Dmoz kaydı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler; bireysel görüşlere yer verilmemelidir. Dmoz’da Sitenizin hangi kategoriye girdiğini ve farklı siteler arasındaki farkları abartmadan ve reklam ibareleri olmadan açıklamalısınız. Başlığı özellikle açıklama kısmında tekrar etmemelisiniz. Duyguları ifade etmek için noktalama işaretleri kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku