Dünyanın En İyi Teknoloji Müzeleri

Dünyanın en iyi teknoloji müzeleri listesine her yıl bir yenileri ekleniyor. Bu müzeler, teknolojinin nereden nerelere geldiğini anlatıyor ve hatırlamamızı sağlıyor. Son 10 yıldır inanılmaz bir ivme kazanan teknolojik gelişmeler ile bir öncekini unutur hale geldik. Tam bir teknolojik alete alışmak üzereyken yenisi çıkıyor. En çok ziyaret edilen ve en büyük teknolojik müzelere yakından bakalım.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

Amerika’nın Washington eyaletinde bulunan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi 1976 yılında kuruldu. Dünyada uzay aracı çeşitliliği bakımından en iyisi olan müze yıllık 6 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Girişin ücretsiz olduğu müze saat 10:00 ile 17:30 arasında ziyaret edilebiliyor. Müze o kadar büyük ki tam 23 salonda bu devasa teknolojiler sergileniyor. Müzede, uçak, uzay aracı, roket ve diğer uçuş aletleri sergilenerek, uzay ve uçuş tarihinin geçmişi ziyaretçilere sunuluyor. Müzenin girişindeki manzarası ise büyüleyicidir. Burada tarihin en önemli uçakları sergileniyor. Bell X-1 ise ses duvarını ilk aşan uçak olma başarısıyla sergide yerini alıyor.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

 

Deutsches Museum

Deutsches Müzesi Almanya’nın Münih kentinde bulunuyor. Isar nehri üzerinde, adacık diyebileceğimiz bir toprak parçası üzerine kurulmuş. Ancak bu adacıkla sınırlı olmayan müzenin bir kolu Bonn şehrine kadar uzanıyor. Müze sadece teknolojik nesneleri değil, bilim üzerine de nesneler barındırıyor. Toplamda teknoloji ve bilim olarak 64 dalda, 35.000 adet nesne sergileniyor. Eğer müzeyi tam anlamıyla dolaşmak istiyorsanız en az 2 gün süre ile gezmeniz gerekebilir. Alman mühendisliğini en güzel anlatan ve ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir müzedir. Madencilik ve Sanayi sektörünü de bu müzede görebiliyorsunuz. Öyle ki yer altındaki maden ocağı da müze olarak kullanılıyor.

Alman müzesi

 

Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi

Müzede teknoloji başta olmak üzere doğa ve kültür üzerine de sergiler bulunuyor. 4 katlı müzenin kapladığı alan 65 bin metrekareyi buluyor. Doğal yaşam ile modern bir teknolojiyi bir arada ziyaretçilere sunuyor. Aynı zamanda Asya kıtasının en büyük 4 sinema salonu da burada bulunuyor. Müzenin ilk katında, teknolojiye çocukların erken yaşta daha çabuk ilgi duymaları için Techno-Land kurulu. Tasarımcıların Beşiği adındaki salonda ziyaretçiler, CAD (Tasarım ) programları ile tasarım yapabiliyor. 4 boyutlu sinema salonu da bu katta yer alıyor.

Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi

Müzenin ikinci katında robot dünyası üzerine ağırlıklı bir temada sergi bulunuyor. Satranç oynayan, piyano çalan, zeka küpünü çözen robotlar görülüyor. Üçüncü katta ise bilim ağırlıklı tema işlenmiş. Yaşam sırlarının ve maddenin keşfi gözler önüne seriliyor. En son katta küre biçimindeki bir ekrana sahip sinema salonu bulunuyor.

Samsung İnovasyon Müzesi

Samsung İnovasyon Müzesi Kore’de Suwon kentinde bulunuyor. 2014 yılında açılan bu müzede sadece Samsung teknolojileri bulunmuyor. Rakiplerinin de teknolojiye kazandırdığı ürünlere de yer verilmiş. Samsung Digital City içerisinde bulunan müze aslında inovasyon merkezi olarak görev görüyor. Mucitler, Sanayi ve Yaratıcılık Çağı olarak 3 bölümden oluşuyor.

Samsung İnovasyon Müzesi

İsviçre Ulaştırma Müzesi

Müzede demiryolu, kara yolu, deniz yolu, havacılık ve teleferiklerin gelişim süreci sergileniyor.

İsviçre Ulaştırma Müzesi

Dünyanın en iyi teknoloji müzeleri listesini biraz daha uzatmak mümkündür. Ancak en büyük, en çok ziyaretçi alan ve en çok teknolojik alet ve hizmet barındıran müzeleri burada toplamaya çalıştık. Günümüz teknolojisini yakalamak ve anlamak için eski teknolojilere de bakmamız gerekir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku