Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

Elektronik Oyuncaklar Çocukların Dil Gelişimini Olumsuz Etkiliyor

0 361

Elektronik Oyuncaklar Çocukların Dil Gelişimini Olumsuz Etkiliyor

Çocuklara alınan oyuncaklar kelime miktarını artırıp azaltmada önemli bir rol oynuyor. Araştırmalara göre elektronik oyuncaklar çocukların dil gelişimini olumsuz etkiliyor. Yani Işık yayan, kelime üreten ve şarkılar çalan elektronik oyuncaklarla oynamanın; kitaplar, ahşap bulmacalar, çeşitli  şekillerde blokların yerleştirilmesini içeren oyuncaklar gibi geleneksel oyuncaklarla oynamaya kıyasla daha az kelime konuşmaya neden oluyor.

10 ila 16 aylık çocukların bulunduğu 26 ebeveyn-bebek çiftini içeren bir deneyde, çiftelerin evlerine oyun zamanının ses kaydını yapan bir cihazla veriler toplandı. Deneyde, katılımcılara üç farklı oyuncak seti verildi. Birinci set; bir bebek dizüstü bilgisayarı, konuşan bir çiftlik ve bir bebek cep telefonu içeren elektronik oyuncaklardan, ikinci set; resimli plastik bloklar, farklı şekillerdeki blokları uygun yerlere yerleştirmeyi gerektiren bir kutu oyuncağı ve ahşap bulmacalardan, üçüncü set ise; farklı şekil veya renklerde çiftlik hayvanı modelleri içeren beş kitap kartonundan oluşuyordu.

Ses kayıtlarından alınan bilgilere göre, elektronik oyuncaklarla oynanılan oyunlarda, ebeveynlerin çok daha az kelime kullandığı, daha az sözlü iletişime girdiği ve daha az ebeveyn cevabı bulunduğu görülürken; geleneksel oyuncak ve kitaplarla oynanan oyunlarda ebeveyn katılımının ve çocukla kurulan sesli iletişimin miktarının arttığı gözlemlendi. Bununla yanında, çocukların kitaplarla oynadığı oyunlara kıyasla elektronik oyuncaklarla oynadığı oyunlarda daha az ses çıkardığı duyuldu.

Ayrıca ebeveynlerin, çocuklarıyla geleneksel oyuncaklarla oynadığı durumlarda, kitaplarla oynadığı durumlara kıyasla daha az içeriğe özgü kelime kullandıkları görüldü. Geleneksel oyuncaklar büyük farkla dil gelişimine katkı sağlıyor. Ancak elektronik oyuncaklar çocukların dil gelişimini olumsuz etkiliyor.

Yapılan deneyin socununda, eğitsel olarak tarif edilen ve genellikle oldukça pahalı olan elektronik oyuncakların; geleneksel oyuncaklara kıyasla dil becerilerinin gelişmesinde daha az etkin olduğunu ortaya koyuyor. Çocuklara erken yaşlarda kitap okumanın faydalarına çok önemli deliller sağlıyor. Ayrıca geleneksel oyuncaklarla oynanan oyunların ve kitap okumanın zengin bir iletişime yol açabileceğini gösteriyor.

Çocuğun Ebeveyniyle Oyun Oynamasının Faydaları

Çoçuğun ebeveyniyle vakit geçirip oyun oynaması dil becerileri ve diğer bilişsel gelişimi açısından da oldukça önemlidir. Ancak günümüzde modern ebeveyn-çocuk oyun zamanı için oluşan fırsatlar; finansal, iş ve diğer ailevi faktörler nedeniyle oldukça sınırlıdır.

Ebeveynler doğrudan çocuklarının oyununa dahil olması; çocukların öz saygısının, seçimlerine dair sorumluluk alma becerilerinin güçlendirilmesi ve ebeveynlerini farklı bir şekilde görmelerini sağlaması noktasında son derece etkin bir potansiyel taşımaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda ebeveyn-çocuk oyununun; çocuğun sağlıklı gelişimi ve ebeveyniyle kurulan bağı geliştirmesi bakımından oldukça önemli olduğu ortaya konuldu.

Yetersiz Uyumak Çok Ciddi Sıkıntılar Doğurabilir ile ilgili makalemizi okumak isterseniz buraya tıklayın.

Ayrıca bizi  İnstagram‘dan takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası