Freelance Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Son zamanlarda birçok kişi gerek ek iş olarak gerekse tam zamanlı iş olarak Freelance işler aramaktadır. Oldukça verimli bir çalışma yöntemi olan Freelance büyük işletme ve şirketler tarafından da tercih ediliyor. Masa başı işlerden sıkılmış olabilir veya sürekli işe gitmekten nefret etmiş olabilirsiniz. Freelance çalışma tamamen ev ortamında özgür çalışma saatlerine sahip olma durumudur. Bir an bu çalışma şekline geçmek için şirketinizden istifa etmek isteyebilirsiniz. Ancak aceleci olmayın, ilk etapta birazdan belirteceğimiz yöntemleri ek iş olarak yapmaya çalışın. Freelance Olarak Nasıl Para Kazanılır? Konusundaki detaylar;

Freelance İş İlanı Paylaşan Siteler

Freelance olarak ne iş yapabileceğinizi, nereden iş bulabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İş ilanları oldukça popüler, bilinen sitelerde paylaşılmaktadır. İş ilanı konusuna geçmeden önce kendinize bir uzmanlık alanı belirleyin. Daha sonra bu konuda ilanlar açın. Bu konuyu zaten birazdan detaylı bir şekilde ele alacağız.

 • Fiverr
 • Bionluk
 • SadeceON
 • Uzman Kirala
 • Freelancer
 • UpWork

Yukarıda yer alan iş ilanları sitesinden ya hepsine ya da birkaç tanesine ilan açabilirsiniz. Daha önce hiç bu tarzda bir iş yapmadığınız için ilk etapta biraz zorlanabilirsiniz. Freelance Olarak Para Kazanma konusunda dikkat etmeniz gerekenler;

Uzmanlık Alanı Seçin

Freelance Olarak Nasıl Para Kazanılır?
Freelance Olarak Nasıl Para Kazanılır?

Freelance Olarak Nasıl Para Kazanılır? Konusundaki en önemli bölüm burasıdır. Freelancer olarak yapabileceğiniz işler şunlardır;

 • Grafik Tasarımı
 • PHP Yazılımı
 • WordPress Uzmanı
 • Metin Yazarı
 • Mobil Yazılım
 • Video Montaj ve Animasyon
 • Sosyal Medya Uzmanı

Kendi becerilerinize uygun bir alan seçerek evde internet üzerinden çok güzel kazançlar elde edebilirsiniz.  Uzman olmadığınız bir alanda hizmet vermeye kalktığınızda sorunlar yaşayabilirsiniz. Zamanla gelen olumu yorumlar sayesinde müşteri sayısınız her geçen gün artmaya devam edecektir.

Müşterilerinize Karşı Açık Olun

Freelance Olarak Nasıl Para Kazanılır? Konusunda ikinci önerimiz ise müşterilerinize karşı açık olmanızdır. İlan açarken hizmet bedeli içerisinde ne gibi hizmetlerin yer aldığını hangi hizmetlerin yer almadığını açıkça belirtin. Bunun nedeni müşterilerin yüksek beklentiye girip hizmet sonrasında size itiraz etmesinler.

Kendinize Bir Web Sitesi Kurun

Freelance olarak çalışacaksanız hizmetleriniz ve kendiniz hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı bir internet sitesi hazırlayın. CV niteliği görecek olan bu internet sitesi müşterilerinizin hizmetlerinize ve size güven duymasını sağlar. WordPress altyapısı kullanarak kartvizit bir internet sitesini çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kendinizi Geliştirin

Freelance olarak yer aldığınız sektörde her geçen gün rakipleriniz artacaktır. Daha geniş kitlelere ulaşabilmenin yolu kendinizi geliştirmekte geçiyor. Araştırmalar yapmalı, kitaplar okumalı, sektörünüz ile ilgili yeni gelişmeleri muhakkak takip ediniz. Bu kriterleri dikkate alırsanız hem güzel kazanç hem de güzel bir network oluşturabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku