Google mırıldanarak şarkı bulma

0

Google mırıldanarak şarkı bulma

Bu özellik, büyük teknolojinin bizi dinlediği endişelerini yeniden canlandırabilir.

Adını ya da sözlerini hatırlayamadığınız bir şarkınız oldu mu? Artık Google’da mırıldanarak şarkı bulmak ve bu müziği bulabileceği yeni bir özelliği var.

Şarkıları şarkı sözleri yerine şarkı söyleyerek, mırıldanarak veya ıslık çalarak tanımlama fikri yeni bir fikir değil; SoundHound müzik uygulaması en az on yıldır sesli-arama özelliğine sahip. Google’ın yeni özelliği , müziği tanımlamak için aldığı birçok istekte arama motoruna yardımcı oluyor . 15 Ekim’de yayınlanan bir etkinlik sırasında yeni özelliği tanıtan Google başkan yardımcısı Aparna Chennapragada, insanların her ay yaklaşık 100 milyon kez Google’a “hangi şarkının çaldığını” sorduğunu söyledi.

Mırıldanarak müzik bulma

Yeni özelliği bir mobil cihazda kullanmak için Google uygulamasının en son sürümünü açın veya Google Arama widget’ını bulun. Mikrofon simgesine dokunun ve “bu şarkı ne?” deyin. veya “Bir şarkı ara” düğmesini tıklayın. Ardından 10 ila 15 saniye boyunca mırıldanmaya başlayın. Google Asistan’da “Ok Google, bu şarkı ne?” deyin. ve ardından melodiyi mırıldanın.

Google Hum melodisi iş başında

Yeni özellik, her bir sesi, ıslığı veya şarkıyı analiz eden ve eşlik eden enstrümanlar ve sesin tınısı ve tonu gibi ayrıntıları kaldıran makine öğrenimi modellerine dayanmaktadır.

Bu özellik, kullanıcılara müziğe göre en olası şarkıların bir listesini gösterecek. Daha sonra bir eşleşme seçebilir, şarkı ve sanatçı hakkındaki bilgileri keşfedebilir, eşlik eden müzik videolarını görüntüleyebilir veya şarkıyı dinleyebilir, şarkı sözlerini bulabilir veya varsa şarkının diğer kayıtlarına göz atabilirsiniz.

Ayrıca, bir kullanıcı bir reklamda veya sosyal medyadan bir mesajda bir müzik duyabilir ve bu melodileri tanımlamak isteyebilir. Rodgers, “Google’ın her şeyden para kazanmaya çalıştıkları gibi bu fırsattan para kazanmaya çalıştığını görebiliyorum” diyor.

Yeni özellik şu anda iOS’ta İngilizce olarak ve Android’de 20’den fazla dilde mevcuttur. Google, gelecekte bunu daha fazla dile genişletmeyi planlıyor.

 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.