Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

İlk Bilgisayar Ve Günümüz Donanımları

0 584
İlk Bilgisayar:

İlk bilgisayar 1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapıldı. O zamanki ağırlığı 30 tondu. Bilgisayarın ismi Eniac ( Electronic Numerical Integrator And Computer ) Türkçesi: Elektronik Sayısal Entegreli Hesaplayıcı idi. 168 m² alan kaplıyordu. Bu bilgisayarın monitörü 17468 ampulden yapılmıştı. Maliyeti ise yaklaşık 500 bin dolardı. Bir saniyede yapabileceği toplama işlemi akümülatör başına 5000 adetti.

Çağdaş bilgisayarların tarihi 4 döneme ayrılarak incelenir.

• 1. Kuşak (1950-1958): Lambalı teknolojiye dayanan Eniac benzeri çok büyük aygıtlar.
• 2. Kuşak (1958-1964): Transistor kullanan bilgisayarlar.
• 3. Kuşak (1965-1971): Transistor yerine tüm devre kullanan bilgisayarlar. Bu dönemde bilgisayarları kendi aralarında iletişim de kurabiliyorlar.
• 4. Kuşak (1972-günümüz): Günümüz bilgisayarları.

Donanımları:

Ortalama bir kişisel bilgisayarda genel olarak aşağıdaki donanımlar bulunur.

Bilgisayar donanımları aşağıdaki gibidir:

• İşlemci
• Ekran kartı
• Ram
• SSD Disk ( Sabit Disk )
• Kasa
• Anakart ( Günümüzde ses kartı anakarta tümleşik olarak gelmektedir.)
• Power supply

İşlemci Nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir?

Bilgisayarın temel işlem birimini oluşturan, belirli mantık ve matematik işlemlerini elektronik olarak yapabilecek biçimde, verilen komutları yorumlayan ve yürüten, yongalardan oluşmuş tümleşik devrenin adına işlemci denmektedir. Aynı zamanda Central Process yani merkezi işlem birimi anlamına gelir. İşlemci için bilgisayarın beynidir diyebiliriz. Günümüzde sektörde birçok çeşitte işlemci bulunmaktadır. Aslında işlemciler sadece bilgisayarda bulunan donanımlar değildir. Örneğin; Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, televizyon, fabrikalardaki otomatik makine ve cihazlar gibi daha birçok elektronik alette de işlemciler bulunmaktadır. Örneğin aynı anda bir kaç program açmak istediğinizde işlemciniz ne kadar iyiyse o kadar rahat çalışırsınız. İyi işlemci aynı zamanda hız demektir.

Ekran Kartı (GPU) Nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir?

Ekran kartları bilgisayarın CPU’sunda işlenen verileri monitöre anlaşılır bir şekilde iletme amacıyla kullanılan kartlardır. Bir bilgisayar üzerindeki görüntü kalitesi hem ekrana bağlı hem de monitöre bağlı olarak değişmektedir. Bilgisayarlarda bulunan ekran kartları; VLB, AGP, PCI, harici ISA ve PCI-Express veri yollarını kullanmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan veri yolu PCI-Express yoludur. CPU’dan alınan bilgileri çok hızlı bir şekilde ekrana yansıtabiliyorlar. Eskiye nazaran görüntü konusunda artık tek yetkili merci ekran kartları, ekran kartlarının gücü ve hafızası monitöre yansıyan görüntünün, resmin, videonun kalitesini ve işlevselliğini belirliyor. Eğer ekran kartınız yoksa bilgisayarınızda hiç bir şekilde görüntü alamazsanız. Tabi eğer anakartınızın üzerinde onboard ekran kartı yoksa.

Ram Nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir?

Rastgele erişimli hafıza mikro işlemcili sistemlerde kullanılan ve genellikle çalışma verilerini ve makine kodunu depolamak için kullanılan herhangi bir sırada okunabilen ve değiştirilebilen bir tür veri deposudur. Daha açıklayıcı bir şekilde konuşmak gerekirse tüm bilgileri geçici olarak depolayan, hızlı bir bellektir diyebiliriz. RAM bellek, bilgisayarınızın kısa süre içinde ihtiyacı olacağını düşündüğü şeyleri depoladığı ve ihtiyaç anında hızlı bir şekilde bu bilgileri okuyan donanımdır. Her bilgisayarda RAM olmak zorundadır. Aksi taktirde bilgisayarınızdan görüntü alamazsınız.

SSd Disk Nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir?

SSD (Solid State Drive – Katı Hal Sürücüsü), verilerinizi depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden faydalanan sürücülere verilen isimdir. SSD’ler, modern bir bilgisayar sistemi için olmazsa olmaz denebilecek bir donanımdır. Standard bir hard diskten daha hızlı çalışan elektronik depolama birimi SSD ile bilgisayar, daha hızlı çalışır. RAM’le aynı düzende çalışan SSD, gerekli uygulamaların daha hızlı yüklenmesini ve dosyaların da kısa sürede kopyalanmasını sağlamaktadır. Ortalama erişim süresi mekanik plakalı disklerde (HDD Disk ) 12-14ms arasında iken bu süre SSD diskte 0.1ms’nin bile altındadır.

Kasa Nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir?

Bilgisayar kasası, bilgisayar parçalarının içine yerleştirildiği ve dışarıdan görünen kısmıdır. Bu Sebepten dolayı kasa seçerken birçok kişi görünüme dikkat etmektedir. Bilgisayar kasalarının ön tarafında genellikle 2 USB girişi, Güç ışığı (Yeşil Renkli), Harddisk ışığı (Kırmızı Renkli), Reset düğmesi (Bilgisayarı yeniden başlatır), Açma Kapama (Power) düğmesi, mikrofon (kırmızı renkli giriş yuvası) girişi ve hoparlör (yeşil renkli giriş yuvası) çıkışı bulunur. Seçilen kasanın özellikle anakartın içine sığıp sığmayacağına dikkat etmekte fayda vardır. Geniş kasa almak her zaman daha avantajlıdır.

Anakart Nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir?

Anakart, bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçaların iletişimini sağlayan elektronik devredir. Anakart ilk kez 1982 senesinde IBM bilgisayarlarında kullanılmıştır. İngilizcede motherboard olarak bilindiğinden ötürü Türkçeye de anakart olarak çevrilmiştir. Elektriği iletmeyen fiberglas maddeden imal edilen anakartların üzerinde bakır yollar bulunur. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olsalar da çalışma prensipleri son derece basittir. Standart bir anakart üzerinde; işlemci, ses kartı, ethernet kartı, ekran kartı, Ram slotları, AGP slotları, PCI slotları, chipset (yonga seti), Bios ve birkaç donanım daha bulunur. Ayrıca, klavye ve fareyle tıklanabilen PS/2 bağlantıları da anakart üzerine yerleştirilmiştir. Dikkat edilmesi gereken hususların başında, kullanılmak istenen CPU (işlemci) ile uyumlu bir yonga seti kullanan bir anakart sahibi olmanız gerekliliği gelir. Bütün port parçalarına ek olarak, anakartın üzerinde taşıdığı kartın özelliklerini ve çalışma ayalarını belirleyen, tüm bunların bilgisayar üzerinden ayarlanmasını sağlayan BIOS adında entegre bir sistem kullanılıyor. Bunun dışında farklı görevlere sahip birçok dahili ve harici aygıt, anakartın belirli bir düzene bağlı kalarak, diğer donanımlarla uyumlu çalışmasını sağlar. Kısacası, bir bilgisayarın anakartı ne kadar güçlü olursa, bilgisayarın performansı da o kadar yüksek olur.

Power Supply Nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir?

Psu yani İngilizce karşılığı Power supply olan Türkçe karşılığı ise Güç Kaynağı olarak anlam içermektedir. Bilgisayar donanımları şebeke gerilimiyle çalışmazlar. Güç kaynağı şebeke gerilimini bilgisayar donanımlarının ihtiyacı olduğu voltaja düşüren elektronik karttır. Güç kaynağının görevi 220 Voltluk şehir gerilimini 3,3 Volt, 5 Volt ve 12 Volt olmak üzere 3 farklı voltaj değerine indirmek ve bunu bileşenlere dağıtmaktır. Ortalama bir bilgisayar için 400-450 watt gücünde bir güç kaynağı önerilir. Ancak bilgisayarınızın donanımları göre bu durum değişiklik göstermektedir. Tüm donanım birimlerinin elektrik enerjisini sağlayan cihazdır. Üzerinde anakartın, sürücülerin ve kasa içi fanların elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak üzere kablo konnektörleri vardır. Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan pil ve adaptör gibi malzemeler birer güç kaynağıdır. Bunun yanı sıra, yukarıda özelliklerinden bahsettiğimiz donanımsal olarak daha büyük sistemleri besleyen kesintisiz güç kaynakları ve bilgisayar güç kaynağı bulunmaktadır.

Kopyala Yapıştır Larry Tesler ile ilgili makalemizi okumak için tıklayınız.

Ayrıca bizi İnstagram‘dan takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası