Kan Grubu Nasıl Belirlenir?

Kan grubu, kanımızda bulunan kırmızı kan hücrelerinin üzerinde bulunan antijen çeşitlerine göre yapılan bir sınıflandırmadır. Kandaki eritrositlerin üzerinde birçok antijen çeşidi bulunmaktadır. Kan grubu sınıflandırmaları bu antijenler üzerinden değerlendirilmektedir. Yani kanınızdaki eritrositler tamamen A antijeninden oluşuyorsa siz A grubu bir kana sahipsiniz.

Aynı Şekilde B Antijeninden oluşuyorsa B grubu hem A hem de B antijeni içeriyorsa AB grubu bir kana sahip olursunuz. Eğer kanınızda hiç antijen bulunmuyorsa, o zaman da “0” kan grubuna sahipsiniz demektir. Kan grubunun 2. Basamağı olan (+) veya (-) olma durumu ise kandaki farklı antijenlere bakılarak belirlenmektedir.

Hangi Kan Grubu Daha Avantajlı

Bu konuyu iki başlık altında değerlendirmek gerekiyor. İlk olarak olası bir kan ihtiyacı durumunda kısa zamanda hangi kan grubuna ait bir kanın bulunma olasılığının daha fazla olduğu konusu bir avantaj sebebi olabilir. Bu başlık altında değerlendirme yapılıyorsa ülkeler arası ufak farklılıklar gösterebilmekle birlikte dünya genelinde en çok orana sahip olan kan grubu 0 RH (+)’dir. Bu kan grubunu ise A Rh (+) takip eder. Ülkemizde ise A Rh (+) birinci sırada yer alırken 0 Rh (+) ikinci sırada yer almaktadır. Sıralama ülkelere göre değişse bile bu iki kan grubu dünyada en yaygın kan grubudur.

Dünya genelinde Kan Gruplarının Dağılımı

  • 0 Rh (+) – %40

  • A Rh (+) – %34

  • B Rh (+) – %8

  • 0 Rh (-) – %7

  • A Rh (-) %6

  • AB Rh (+) – %3

  • B Rh (-) – %1

  • AB Rh (-) %0,5,

Türkiye genelinde de oranlar üzerinde ufak farklılıklar olsa da genel sıralama ilk iki sıra hariç bu şekildedir. Yani olası bir acil durumdan dolayı hızlı bir şekilde kana ihtiyaç söz konusu ise “0 Rh (+)” ve “A Rh (+)” kan gruplarının diğer tüm kan gruplarına göre daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Fakat burada bir detayı da belirtmek gerekir ki, ihtiyaç durumunda farklı kan grupları belirli şartlarda diğer kan grupları ile kan alışverişi yapabilmektedir. Örneğin “AB Rh (+)” Kan Grubu tüm kan gruplarından kan transferi kabul ederken, “0 Rh (-)” tüm kan gruplarına kan transferi yapabilmektedir. Gerek görüldüğü takdirde bu husus uzman hekim tarafından takdir edilip uygulanabilmektedir.

Kan Grubu

Kan Grubunun Sağlık Üzerindeki Etkisi?

Kan grubunun avantajı konusunda değerlendirilmesi gereken ikinci başlık ise kan grupların sağlık üzerindeki etkilerini araştırmaktan geçer. Özellik son zamanlarda tüm dünya ile birlikte ülkemizde de kan grubuna göre beslenme, kan grubuna göre spor gibi bazı araştırmalar gelişmektedir. Kan grubuna göre beslenme her ne kadar son zamanlarda ilgi görmeye başlasa da aslında bu konu insanlık tarihi açısından yeni bir araştırma alanı değil. Özellikle İbn-i Sina’nın bu konuda oldukça derin araştırmaları ve tavsiyeleri bulunmaktadır.

Kan Grubu Sağlığımızı Etkiliyor mu?

Son zamanlarda yurt dışı merkezli yapılan çalışmalar bazı kan gruplarının birtakım hastalıklara karşı daha dirençli olabileceği konusunda bulgular elde ettiklerini açıklamaktadır. Özellikle Korona virüs salgınıyla birlikte bu tür çalışmalar daha fazla yaygınlaşmıştır. Elde edilen bulgular kesin olmamakla birlikte “0” kan grubunun bazı hastalıklara yakalanma riski bakımından diğer kan gruplarına karşı daha avantajlı olduğu yönündedir. Yine farklı bir araştırmaya göre de “AB” kan grubunun kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu söylemektedir.

Kan Grupları Sağlık İçin Önemi

Aslında hangi kan grubuna sahip olduğumuzdan daha çok, sağlıklı beslenme, iyi uyku ve düzenli spor bizi en avantajlı durumu getirebilecek altın kurallardır. Sağlıklı yaşam için doğru beslenme konusunda eskiden beri kullanılagelen ve tekrar kendine geniş gündem bulmaya başlayan kan grubuna göre beslenme, konusunda uzman hekimlere danışılması ve üstünkörü bilgiyle hareket edilmemesi gereken bir konudur. Ayrıca özellikle zor bulunan kan gruplarından birisine sahip bir insanın, aynı kan grubuna sahip tanıdığı akraba ve arkadaşlarının, iletişim bilgileriyle birlikte cüzdanında bulundurması acil durumlarda hayat kurtarabilecek önemli bir tedbirdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku