Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

Kanser Nedir ?

0 973

KANSER

Vücudumuzda doku ve organlarımızı oluşturan hücrelerin anormal şekilde fazla büyümesi ve yayılmasına kanser denir. Diğer isimleri ise tümör veya urdur. Tümörler iki grup altında toplanır.

  1. İyi huylu (Benign-Selim) Tümörler: Büyüme potansiyelleri sınırlıdır. Yayılma durumu oluşturmazlar.
  2. Kötü huylu (Malign-Habis) Tümörler: Hızlı çoğalıp çevre dokulara kan ve lenf yoluyla yayılırlar.

Kanserin En Sık Görüldüğü Yerler

Kanser; akciğer, meme, deri, dil, dudak, gırtlak, mide, incebağırsak, kalınbağırsak, rahim, idrar kesesi, yumuşak dokularda ve kemikte daha fazla görülmektedir. Kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseridir. Erkeklerde ise akciğer kanseri en sık görülen kanserdir.

KANSERDEN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

1. Sigara ve Alkol Kullanımından Kaçınmak 

Ne kadar çok sigara ve alkol kullanımından kaçınırsak kanser riskine yakalanma riski de o kadar azalır. Sigara ve tütün ürünleri akciğer kanseri, ağız, soluk borusu, yemek borusu, pankreas, rahim, idarar kesesi, böbrek kanserlerine yol açtığı kesin olarak bilinmektedir.

Yanlızca sigara içenler değil, pasif içicilerde risk altındadır. Günde bir paket veya daha fazla sigara içilen ortamda bulunan pasif içicilerin akciğer kanserine yakalanma riski 2 kat artırmaktadır. Pasif içicilik akciğer kanserine bağlı ölümlerin %3 ünden sorumludur. Akciğer kanserlerinde 100 hastadan 90’nında sebep sigaradır.

Uzun süredir aşırı sigara tüketmiş kişiler sigarayı bırakırsa 5 yıl sonra kansere yakalanma şansı hiç sigara içmeyenlere yakın bir düzeye gelir.

Kanserden korumak için sigara içilmemeli ve sigara içilen ortamdan uzak durulmalıdır.

2. Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Etmek

Besinlerin tütsülenmesi, tuzlanması, nitrat gibi kimyasal koruyucularla işlenmeleri sonucunda kansere yol açan bazı maddeler oluşur. Sucuk, sosis, salam, salamura et gibi yiyecekler fazla miktarda nitrat içerir. Bu tür besinleri tüketirken yanında C vitamini besinler alınması (yeşil biber, limon, greyfurt, mandalina, portakal, kavun vb.) koruyuculuk açısından önemlidir.

Aşağıdakilere Dikkat Etmek Önemlidir;

 

Bol miktarda sebze ve meyve ile beslenen kişilerde kanser oranı %50 daha azdır.

Aşırı miktarda kırmızı eti tüketilmemelidir, tavuk ve balık et de tercih edilmelidir.

Çavdar, kepek, yulaf gibi liften zengin besinler tercih edilmelidir.

Sağlık beslenmeye dikkat etmek için önemli bir noktalardan biride hayvansal yağlı gıdaları sınırlanırarak bitkisel yağlar kullanılmasıdır.

Kızartma yerine yemekleri haşlama ve buharda pişirme yöntemi seçilmelidir.

A, C, E, D vitaminleri, folikbasit, çinko, iyot, kalsiyum, demir, selenyum gibi mineraller yeterli olarak alındığında vücudu kansere karşı korumaktadır.

3. İdeal Ağırlığı Korumak ve Fiziksel Olarak Aktif Olunması/Egzersiz Yapmak 

 

Obezite hastalığı, meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünde sağlığı tehdit etmektedir.Aşırı kilolar, meme kanserine sadece %1 oranında yakalanan erkeklerde bile riski artırıyor.Kanserden korunmak için obeziteden kurtulmak, ideal kiloyu korumak büyük önem taşıyor

Fiziksel olarak aktif olmak, egzersiz yapmakla kanser arasında güçlü bir ilişki vardır. Fiziksel aktivitenin rahim, akciğer, pankreas kanseri riskini azalttır. Meme ve kolon kanserlerinde ölüm oranını azaltmada olumlu etkileri vardır.

4. Kadınların Düzenli Olarak Meme Muayenesi ve Smear Testi Yaptırması

Meme kanserine önlem almak için kadınlar ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Yılda bir klinik meme muayenesi ve 40-69 yaş arasında ise 2 yılda bir mammografi çektirmelidir.

Rahim kanseri taraması için 30-65 yaş aralığındaki kadınlardan 5 yılda bir smear testi yaptırmalıdır.

5. Güneşin Çok Etkili Olduğu Saatlerde Güneş Işınlarına Maruz Kalmaktan Kaçınmak

Güneş ışınlarına vücudumuzun D vitamini sentezi ve pozitif enerji için ihtiyacı vardır. Güneşten zarar görmeyecek şekilde güneş ışınlarından faydalanmak gerekir.

Güneş ışını her insanda aynı etkiyi yapmaz, Açık tenli, ince tenli, mavi gözlü, sarı ya da kızıl saçlı olanlar güneş ışınlarına daha duyarlıdır. Güneşle karşılaştığında kızaran kisilerin güneşe karşı duyarlılık var demektir. Bu kişilerin güneşten ciddi boyutlarda korunması gerekiyor. Güneşin çok etkili olduğu saatlerde güneş Işınlarına maruz kalmak ileri yaşlarda deri kanserlerine neden oluyor.Bu yüzden her yaşta güneş ışınlarından korunmak gerekir.

Diş Çürümesini Önleyen Önerilerimizi okumak için tıklayabilirsiniz.

Bizi İnstagram’dan Takip Edebilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası