Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

Sesimizi Kayıt Aldığımız Sesten Neden Farklı Duyarız?

0 781

Kendi sesimizi neden farkı duyarız?

Sesinizin Sesini Seviyor Musunuz? Sevip sevmeme kararını kafanızda duyduğunuz sesle veya bir ses kaydı ile duyduğunuz sesle karar vermiş olabilirsiniz. Kendi sesimizi neden farkı duyarız? Büyük bir çoğunluğumuz kayıttaki sesimizi ilk duyduğumuz an da bir şaşkınlık yaşadık. (O benim sesim mi? Olamaz! Bu ses bana ait değil…vb). Ama gerçek şu ki o duyduğunuz ses sizin sesiniz.

Birçok insan kayıtlı sesini o kadar çok sevmeyebilir. Dünyanın en iyi şarkıcıları bile başta bu duyguları yaşamıştır. Sevdiğiniz şarkıcıların bazılarının kayıtlı sesleri hakkında ne düşündükleri ile ilgili röportajları araştırabilirsiniz.

Eğer Daha Önce Ses Kaydı Yapıp Sesinizi Dinlemediyseniz Bunları Deneyebilirsiniz.

En sevdiğiniz şarkıyı açıp şarkı söylemeye başlayın ve sesinizin nasıl olduğunu neler hissettiğinizi bir kağıda yazın. Daha sonrada bir kayıt cihazı bulun (teyp, dijital kamera, akıllı telefon veya dijital ses kayıt cihazı) ve aynı şarkıya şarkıyı tekrar söyleyin. Ses kaydınızı dinleyin. Sesinizi kayıtta duyduğunuzda ki hissettiğinizi yazın. Kendinizi kafanızda duyduğunuzla, kayıt cihazındaki duyduğunuzda ki hissettikleriniz farklı mı? Öyleyse…

Neden kafanın içinde duymaya alışık olduğunuz ses kayıttakinden çok farklı geliyor?

İşte bunların hepsinin bilimsel açıklaması var.

Kulağın işitme mekanizmaları iç kulağın derinlerinde bulunur. Ses iç kulağa birkaç farklı şekilde ulaşır. Duyduğumuz şeylerin çoğu hava iletiminin sonucudur. Ses çıkaran şeyler havada iletilen ses dalgalarına neden olur. Bu ses dalgaları dış kulağınıza ulaşır ve kulak kulağı ve orta kulaktan, iç kulağın içindeki bu dalgaları beyne çeviren sıvı dolu spiral organ olan kokleaya gider. Bununla birlikte, seslerin iç kulağa ulaşmasının tek yolu değildir.

Kafanızın içindeki kemikler ve dokular ses dalgalarını doğrudan kokleaya da iletebilir. Konuşurken, ses telleriniz iç kulağınıza ulaşmak için havada dolaşan ses dalgaları oluşturur. Bununla birlikte, kafanızdaki kemikler ve dokular bu ses dalgalarını doğrudan kokleaya da iletir, böylece konuşurken kafanızda duyduğunuz ses her iki iletim yönteminin sonucudur.

Kayıt etmiş olduğunuz sesinizi duyduğunuzda ise yalnızca hava iletimi yoluyla iletilen sesleri duyarsınız. Sesin kafadaki kemik iletiminden gelen kısmını kaçırdığınız için sesiniz bir kayıtta sizden farklı geliyor.

Kafanızın içinde kendi sesinizi konuşup duyduğunuzda, baş kemikleriniz ve dokularınız düşük frekanslı titreşimleri geliştirme eğilimindedir. Bu, sesinizin size gerçekte olduğundan daha dolgun ve daha derin geldiğini gösterir. Bu sebeple sesinizi bir kayıtta duyduğunuzda, genellikle düşündüğünüzden daha yüksek ve daha zayıf gelir.

Cildin Sağlıklı ve Genç Kalmasını Sağlayan Vitaminler adlı makalemizi okumak için tıklayabilirsiniz.

Bizi İnstagram‘dan takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası