Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para birimleri son yıllarda altın çağlarını yaşıyor. Altın veya dövize yatırım yapmaktan ziyade kripto para birimlerine yatırım yapan kişiler kısa süre içerisinde çok güzel gelirler elde etmiştir. Hal böyle olunca kripto para birilerine olan ilgi giderek artmıştır. Yatırımcılar al sat yapabildikleri gibi kripto para birimlerini madencilik yardımı ile üretebilmektedir. Bu yazımız içerisinde kripto para madenciliği hakkında merak edilenler üzerine konuşacağız.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?
Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto para madenciliği olarak bilinen minig işlemi kriptografi ad verilen şifreleme yöntemi ile yapılmaktadır. Blockchain teknolojisi içerisinde blok zincirlere şifrelenen kripto paralar madencilik sistemi ile açığa çıkarılmaktadır. Güçlü bilgisayarlar aracılığı ile blok zincirler içerisinde kripto para arayan kişilere madenci adı verilmektedir. Blok zincir içerisinde yer alan kripto paralar matematik işlemleri ile çözümlenebilmektedir. Bitcoin başta olmak üzere Ethereum gibi birçok kripto para birimi madencilik ile çıkartılmaktadır. Kripto para madenciliği nasıl yapılır konusundaki diğer detaylar ise;

Madencilik yapabilmek için hem teknik hem de donanım açıdan güçlü cihazlar kullanmanız gerekiyor. Madencilik işi ile uğraşan kişiler, blok zincirler üzerinde buldukları her kripto para ile zincirin büyüyüp genişlemesine katkı sağlar. Seviye ilerledikçe kripto para birimi kazma, keşfetme ve şifreleri çözme zorluğu giderek artmaktadır.

Madencilik Türleri Nelerdir?

Kripto para madenciliği yapabileceğiniz 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Madencilik yapmak isteyen kişiler ASIC Madenciliği, Bulut Madencilik ve CPU Madenciliği gibi yöntemler kullanmaktadırlar. Madenciliğin nasıl yapılacağı ise;

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

  • Kripto para madenciliği yapabilmek için güçlü bir ekran kartı, işlemci ve hard disk donanımlara ihtiyacınız vardır. Bu ekipmanların yüksek kalite ve güçte olması gerekir ki istenilen miktarda kripto para çıkarılabilsin.
  • Biraz önce de belirttiğimiz üzere kripto para üretiminde yüksek işlem hacimlerine ulaşmak istiyorsanız yüksek hızda cihazlar kullanmanız gerekiyor. İşlemci ile GPU madenciliği yapacaksanız öncelikle hangi kripto para kazımı yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Sanal cüzdan oluşturduktan sonra yazılımlar aracılığı ile madenciliğe hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. CPU madenciliği ile daha çok piyasa değeri çok düşük değerlerde olan alt coinlerin madenciliği yapılmaktadır.
  • ASIC madenciliği ise ekran kartı ile yapılan madenciliktir. Yüksek hesaplama hızlarına sahip olan ekran kartları en zor blok zincirlerde kripto para bulabilmektedir. Başta Bitcoin olmak üzere Litecoin, Ethereum ekran kartı madenciliği ile çıkartılmaktadır.
  • Yeterli teknik ekipmanlara ve zamana sahip olmayan kişiler bulut madenciliği yöntemini tercih edebilirler. Bulut cihazlar satın alarak 24 saat boyunca kesintisiz bir şekilde madencilik yapabilirsiniz. Bunun için güvenilir yerlerden cihaz kiralamanız gerekecektir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku