Kullanabileceğiniz En İyi 6 Seo Analiz Aracı

En İyi 6 Seo Analiz Aracı

İnternet kullanıcı sayısının her geçen gün artması web sitelerinin sayısının artmasında da önemli rol oynamaktadır. Bundan dolayı web sitesi sahipleri, arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için neler yapabileceklerini araştırıyorlar. İngilizce “Search Engine Optimization” kelimesinin ilk harflerinden oluşan SEO, Türkçe’de arama motoru optimizasyonu manasına geliyor. Bu yazımızın konusu da kullanabileceğiniz en iyi 6 seo analiz aracı olacaktır. Bu kavram, web sitelerinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak ve organik trafiği artırmak için yaptığı bütün çalışmalrı içermektedir.

Google Search Console

Google Search Console

 

Google tarafından doğrudan bir hizmet olan Search Console, web sitenizi çok iyi analiz edecek ve direkt bir ilk izlenim elde edecek ücretsiz analiz araçlarından biridir. Doğru kullanmayı biliyorsanız sitenizin önündeki bütün problemleri kaldırabilirsiniz. Google Search Konsolu, web sitenizin ziyaretçileri hakkında detaylı bilgi almanızı sağlar. Google Search Console’un en önemli özelliklerinden biri PageSpeed ​​Insights aracıdır. Bu SEO aracı ile web sitenizin hem masaüstü hem de mobil sürümlerinin gücünü ölçebilirsiniz. Mobil aramaların masaüstü aramalardan daha önemli olduğu bu zamanlarda sayfa hızı son derece önemlidir.

Ahrefs

Ahrefs

Web yöneticileri tarafından kullanılan bir SEO raporlama aracı olan Ahrefs, rakip web sitelerinin performansını kontrol etmenizi sağlar. Çoğu web sitesi sahibi tarafından tercih edilen bu uygulama, arama motorlarındaki rekabetinden kurtulmak isteyenler için olmazsa olmaz uygulamalardan biridir. Uygulamanın web sitesine ücretsiz olarak kaydolabilir ve deneme sürümünden sonra size sunulan paketlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Bu çevrimiçi araç, içerik araştırması ve anahtar kelime analizi ile rakip analizi sunar.

Ahrefs özellikle son dönemlerde sıkça gündeme gelen ve kullanılan bir analiz yöntemidir. SEO araştırmalarında önemli bir araç olan Ahrefs, premium bir hizmet sunuyor. Ahrefs sayesinde artık teknik analizin yanı sıra backlink, anahtar kelime ve rakip analizi de sunuyor. Bütün bu özelliklerden Ahrefs, backlink analizi için yaygın olarak kullanılır. Premium hizmetler sunan Ahrefs, farklı fiyatlarla farklı hizmet planları sunuyor.

Ahrefs aracının sunmuş olduğu bazı hizmetler; Rakip sayfalarını analiz edin ve karşılaştırın, alan analizi işlevi, sayfa sıralaması izleme

Mangools

Mangools

Anahtar kelime analizi, şüphesiz SEO’nun en önemli temel unsurlarından biridir. Doğru kelimelere yatırım yapmak asla boşuna değildir. Elbette doğru anahtar kelimelere yatırım yapmak “doğru ölçüm” ile yapılabilir. Diğer SEO araçları bu işi yapabilirken, Mangools‘un bir ürünü olan KWfinder, özellikle yeni anahtar kelimeler ortaya çıkarma ve TR’de anahtar kelime hacim metrikleri söz konusu olduğunda bence “benzersiz ve lider”. Sadece amaçladığınız kelimeleri ölçmekle kalmayıp aynı zamanda yakın ve alakalı çeşitli anahtar kelimeler öneren yenilikçi bir yazılım altyapısına sahiptir.

Ayrıca kullanımı çok kolaydır ve verilerinizi toplu olarak eklemenize veya dışa aktarmanıza olanak tanır. SEO’da başlangıç ​​veya orta düzeydeyseniz, bunu uygun bir SEO aracı olarak şiddetle tavsiye edilebilir.

SEMrush

SEMrush

SEMrush, birçok amaç için kullanabileceğiniz en iyi 6 seo analiz aracılarından biridir. Özellikle rakip analizi açısından size çok değerli veriler sunabilir. İlk bakışta kullanımı karmaşık görünse de hızlıca kavrayabileceğiniz bir arayüze sahip. SEMrush ile rakiplerinizin nasıl trafik aldığı, aldıkları trafiğin sınırlı yönlendirme olup olmadığı, ücretli veya ücretsiz olup olmadığı gibi çeşitli analizler yaparak içgörüleri anlamanızı sağlar. Ayrıca yeni geri bağlantıların analizi (düzenli olarak güncellenir) gibi birçok ayrıntıyı da paylaşır. Bu ayrıntılarından birkaçı;

En Çok Ziyaret Edilen Sayfalar, Rakip Siteye Göre Durumu Değerlendirin, Trafik Türünü Analiz Edin (Organik, Ücretli veya Yönlendirme), Mobil performansınızı görün. Anahtar kelime konumunuzu / Sıralamanızı izleyin, Analiz Sayfaları gibi.

Majestic

Majestik

En iyi SEO pazarlama araçlarından biri olan Majestic, İngiltere merkezlidir. SEO araçları arasında oldukça gündem olan bu uygulama hem ücretli hem de ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Genellikle backlink sorgulama amaçlı tercih edilen bu benzeri olmayan yöntemi kendi web siteniz ya da rakip siteler için kullanılabilmektedir. Birçok özelliği ile SEO yapmak isteyenlere avantaj sağlayan bu araç, kaliteli ve sade bir arayüze sahiptir. Araç kendini devamlı güncelleyerek ve kullanıcılarını güncel tutarak yaşlanmaz, ona bir isim vermek fazlasıyla yeterlidir.

Majestik aracının bazı özellikleri:

 • Derinlemesine web analizi
 • Sahip olduğunuz geri bağlantıları kontrol edin
 • Giden bağlantılarda kullanılan anahtar kelimeleri analiz edin
 • Yeni ve eski bağlantıları analiz edin
 • Rakiplerin web sayfalarını analiz edin

Moz

Moz

2000 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan MOZ Analytics, piyasadaki en güçlü SEO araçlarından biridir. Birçok web yöneticisi aracılığıyla kullanılan bu SEO aracı, hem kendi web sitenizi hem de rakip siteleri analiz etmenize yardımcı olur. Moz, bazı çok gelişmiş SEO araçlarıyla web sayfalarınızı neredeyse Google’ın gözünden görmenizi sağlayan bir analiz aracıdır. Hatta geliştirdiği bir sistemle Google’ın gözünde web sitelerinin ortalama alan adını ve sayfa kalitesini (DAPA) bile puanlayabiliyor. Bu puanlar elbette kesin değil ama oldukça yakın olduğunu düşündüğümüz yaklaşık değerlerdir.

Moz analiz aracı ile yapılabilecekler;

 • Sitenizin rank değerlerini görebilir
 • Anahtar kelime hacmini ölçün
 • Kırık linkleri veya aktif olmayan sayfaları görebilirsiniz
 • İndekslenmiş sayfalarınızın sayısı ve detaylı bilgileri
 • Bağlantı linklerini kullanarak yüzde ve dağılım
 • İçerik hatalarını tespit edin ve düzeltin
 • Anahtar Kelime Yoğunluğunuz
 • En iyi sayfalarınızı listeleyin
 • Ayrıntılı Geri Bağlantılar
 • Konum İzlenebilirliği anahtar kelime konumunuz/sıralamanız
 • Gelişmiş analizlerle hata ayıklayın ve raporlayın
 • Spam Puanı ile sayfa içi ve sayfa dışı site bağlantısı kalitesini ölçün

Bu yazımızda sizlere SEO yöntemlerinden kullanabileceğiniz en iyi 6 seo analizi aracı yöntemini anlattık. İlk olarak sizlere seo analizinden bahsettik. Sonra bu analiz araçlarından Google Search Console, Ahrefs, Mangools, SEMrush, Majestik ve Moz adlı en iyi 6 seo analiz aracını sırasıyla açıkladık. Bu yazımızın siz değerli okuyucularımıza fayda sağlayacağı konusunda hiçbir şüphemiz yoktur. Umarız o şekilde olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku