Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

Kopyala Yapıştır Larry Tesler

0 455
Larry Tesler Şubat ayında aramızdan ayrıldı. Peki kimdir bu Larry Tesler?

Doğum adı Lawrance Gordan Tesler olan Larry Tesler 1945 yılında New York’ta doğdu. Eğitimlerini New York şehrinde tamamladıktan sonra 1960 ‘lı yıllarda Stanford Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi eğitimi aldı. 1970’li yıllarda genç bir yazılımcıyken Palo Alto Araştırma Merkezi’nde Xerox için grafiksel bir masaüstü metaforuna ve bir fareye dayalı bugünün bilgisayar etkileşimi tarzını geliştirmeye yardımcı oldu.

No Mode / Mod Yok

Bay Tesler, bilgisayarlarla etkileşimi basitleştirme konusunda o kadar tutkuluydu ki Uzun yıllar arabasındaki plaka da “NO MODES” yazdı. Twitter’da da @nomodes kullanıcı adını kullanmaktaydı.

Larry Tesler ve Xerox’da çalışan tasarımcı Tim Mott ile metin düzenlemeyi karmaşıklaştıran kısıtlayıcı modları ortadan kaldıran Gispy (Çingene) adında bir program geliştirdi. Larry Tesler ve Tim Mott bu programı geliştirmeden önce çoğu metin düzenleme yazılımının metin girmek ve düzenlemek için ayrı modları vardı.

Gispy programı, metin bloklarını taşımak için “kes ve yapıştır” benzeri ve bir fare düğmesini basılı tutarak imleci içinden sürükleyerek metni seçme yeteneği gibi yenilikler sundu. Ayrıca Gispy fare imleciyle işaret ederken bir ekran simgesine tıklayarak bir bilgisayar dosyası açma fikrini hayata geçirdi. Bundan önce, dosyalar dosya adını bir komut satırına yazarak açılmak zorundaydı.

Larry Tesler daha sonra, bugünün dizüstü bilgisayarları için ilham kaynağı olacak olan Dynabook fikrine öncülük eden, vizyon sahibi bir bilgisayar bilimcisi Alan Kay tarafından işletilen küçük bir araştırma ekibine katıldı. Grup Smalltalk adlı bir yazılım geliştiriyordu ve Tesler, tarayıcı adını verdiği yazılım bileşenlerini aramak için bir sistem geliştirdi.

Apple’da Steve Jobs ile Çalışmak

Apple’ın Lisa kişisel bilgisayarının ve daha sonra Macintosh’unun tasarımını etkilemek için kutlanan Xerox Alto bilgisayarının ve Smalltalk yazılım sisteminin ünlü tanıtımını Steve Jobs’a veren Larry Tesler’dı.

Tesler, 1980 yılında Apple’da Steve Jobs ile birlikte çalışmak üzere Xerox’tan ayrıldı.

Lisa ve Macintosh’un geliştirilmesine yardımcı olmasının yanı sıra, Larry Tesler, Apple’ın İleri Teknoloji Grubunu kurdu ve yönetti, ardından başarısız olduğu kanıtlanmış olsa da, Newton el bilgisayarının tasarımını yönetti. Grup ayrıca Wi-Fi kablosuz standardı haline gelecek teknolojinin çoğunu yarattı ve Larry Tesler, Newton el bilgisayarı için bir mikroişlemci sağlamayı amaçlayan bir ortaklık olan Acorn RISC Machine’i oluşturan iki şirket ile bir Apple ortak girişimine liderlik etti.

Larry Tesler 1997’de Apple’dan ayrıldı.

Apple sonunda bu girişimdeki varlıklarını satsa da, bugünün akıllı telefonlarına güç veren çipler için pazara hakim olacaktı. Ortaklık tarafından oluşturulan çip mimarisi bugün dünyada en yaygın kullanılan mikroişlemci tasarımıdır.

Daha sonra kısa süreli, Amazon ve Yahoo! gibi firmalarda da üst düzey görevlerde bulunan Tesler’in kullanıcılara kazandırdığı en kullanışlı kısayolu ‘kes, kopyala, yapıştır’ (Copy Paste) oldu. Modsuz bilgisayarların temelini atan insanlardan birisi olarak bilindi. 16 Şubat 2020 ‘de Kaliforniya74 yaşında hayata veda etti.

Nikola Tesla ‘nın Hayatından Kesitler ile ilgili makalemizi okumak için tıklayabilirsiniz.

Ayrıca bizi İnstagram adresimizden takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası