Magnezyum Ne İşe Yarar, Hangi Besinlerde Bulunur?

Magnezyum Ne İşe Yarar, Hangi Besinlerde Bulunur?

Magnezyum ne işe yarar sorusu bazı hastalıklar ve rahatsızlıklar yaşayan insanların ilgi odağı haline gelmiştir. Eksikliği belli hastalık, rahatsızlık ve sağlık sıkıntılarına yol açar. Hazır gıdalar ile, paketlenmiş gıdalar ile ve fast food ürünleri ile beslenmenin günümüzde yaygınlaşması ile beraber insanlarda magnezyum eksikliği ortaya çıkmaya başlamış bulunmakta. Bu neden ile magnezyum ne işe yarar ve hangi besinlerde bulunur soruları sıkça görülmektedir.

Magnezyum Ne İşe Yarar?

What Does Magnesium Do?

Magnezyum, kas ve sinir sistemi için oldukça önemlidir. Ayrıca hücre büyümesi ve yenilenmesinde de önemli rol oynamaktadır. Magnezyum kalsiyum minerali ile birlikte çalışır. Kan basıncını dengelemekte önemli rol oynar. Kemik ve dişlerin yapısında da önemli miktarda bulunmaktadır. İnsan sağlığında magnezyum, vitamin, mineral, kalsiyum gibi unsurlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Eksiklikleri oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Ve eksikliğinin doğru zamanda tespit edilip giderilmesi önem taşır. Aksi halde istenmeyen hastalıklar ve rahatsızlıklar ile mücadele edilmek zorunda kalınabilir. Sağlık ile hayatınıza devam etmek istiyorsanız eğer magnezyum, vitamin, mineral, kalsiyum gibi unsurları vücutlarına alımlarına özen göstermeniz gerekmektedir. Vücudunuzda magnezyum ne işe yarar bunun ile ilgili tam donanımlı bilgiye sahip olmanız gerekir.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnesium Deficiency Symptoms

Magnezyum eksikliği bazı rahatsızlık ve sağlık sıkıntılarını beraberinde getirmektedir. Kalp çarpıntısı, mide krampları, yorgunluk, uyku düzeni bozuklukları, şiddetli migren ağrıları, denge bozukluğu, vücutta tikler ve seğirmeler, tansiyon hastalıkları, dikkat eksikliği, depresyon, bunalım, psikolojik rahatsızlıklar, astım, Alzheimer, Parkinson, öfke kontrolü dengesizlikleri ve unutkanlık vücutta magnezyum eksikliği sonucu ortaya çıkabilecek bazı rahatsızlık ve hastalıklar diyebiliriz.

Magnezyum eksikliği sonucu belirti oluşturan hastalıklar direk magnezyum eksikliği sebebi denilemese de gerekli tetkikler ve tahliller sonucu kolayca tespit edilebilmektedir. Ve sebebi magnezyuma bağlanan hastalıkların tedavisinde doğru miktarda magnezyum alımı oldukça önemlidir. Magnezyum eksikliği sonucunda muhakkak bir doktor tavsiyesi ve reçetesi ile tedavi uygulamak oldukça önemlidir. Aksi taktirde başka sağlık sıkıntıları ortaya çıkabilir.

Magnezyum Hangi Besinlerde Bulunur?

In Which Foods Is Magnesium Found?

Badem, fıstık, ceviz, fındık, çekirdek, mercimek, nohut, kuru fasulye, soya fasulyesi, buğday kepeği, ıspanak, nane, roka, pancar gibi besinlerde magnezyum bulunuyor. Günümüz şartlarında kolayca bulunabilecek bu besinlerden yararlanmak ve faydalanmak gerekir. Özellikle magnezyum eksikliği durumundan şikayetçi kişilerin elbette doktor tavsiyesi ile beraber gerekli miktarda bu besinlerden faydalanmaları kısa sürede olumlu sonuçlar verecektir.

Bunlar dışında; muz, çilek, ahududu, karpuz, kavun, hurma, incir, kabuklu fırın patates, çikolata, bitter çikolata ve kakao doğal magnezyum kaynağı olan besinler olarak bilinmektedir. Damak zevkinizin de el verdiği şekilde bunlardan da sevdikleriniz ve beğendiklerinizi tüketebilirsiniz.

Ayrıca birçok ot, baharat ve yosunlar da magnezyum içerir. Örneğin; kişniş, dereotu, kereviz, kurutulmuş hardal, fesleğen, kekik, kimyon, tarhun, mercanköşk, haşhaş, keten, kabak ve chia tohumları da magnezyum anlamında zengindir. Bazıları sevilmese ve tüketimi nadir olsa bile tüketilmesinde fayda olan besinlerdir.

Tüm bunlara ek olarak; soya peyniri, buğday, yulaf ve arpa ile karabuğday ve kinoa gibi kepekli tahıllar, magnezyum dahil olmak üzere birçok faydalı minerallerin de kaynakları olarak bilinmektedir. Magnezyum eksikliği sorunu olan kişiler bu besinlerden de gönül rahatlığı ile faydalanabilir.

Bunların dışında yağlı balıklar önemli ölçüde besleyicidir. Magnezyum oranı birçok balık türünde yüksektir. Bu nedenle balık yemeyi de akşam ve öğle yemeklerinizde sıklaştırmak sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Aslında günlük hayatımızda tükettiğimiz birçok besin kaynağında görüldüğü üzere magnezyum bulunur. Ancak çeşitli besinlerden yararlanmayan ve tek tip beslenen insanlarda, özellikle hazır gıdalar ile, paketlenmiş gıdalar ile ve fast food ürünleri ile beslenen insanlar bu besinlerden vücutlarını mahrum bırakırlar. İşte bunun sonucunda magnezyum eksikliği meydana gelir. Bunun devamında ise istenmeyen hastalıklar ile mücadele etmek zorunda kalınabilir. Sürekli olarak sağlıksız beslenmenin sonucunda birçok hastalık ortaya çıkar.

Magnezyumun Önemi

Magnezyum, vitamin, mineral, kalsiyum gibi konularda ve birçok alanda eksikliklerinden kaynaklı belirli hastalık ve sağlık yönünde sıkıntılarınız var ise bu eksikliğiniz olan bölümün eksikliğinin giderilmesi için almanız gereken miktarı muhakkak doktor kontrolünde belirlemeli ve tüketmelisiniz. Aksi taktirde istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir.

Sağlık konusunda her türlü magnezyum, vitamin, mineral, kalsiyum ve benzeri besinlerin alım miktarı önem teşkil etmektedir. Biraz fazla biraz azdan kötü bir durum olmaz dememek ve her türlü durumu doktora danışmak ve destek almaktan çekinmemek gerekmektedir. Bu alanlardan birinde eksikliğiniz olması demek, zaten sizin bir şeyleri doğru yapmadığınız anlamına gelir. Bu nedenle daha fazla işleri zorlaştırmaktan ise kendinizi doktorunuza emanet etmeniz en doğrusu olacaktır.

Vücudumuz için magnezyum oldukça önemlidir. Bu neden ile magnezyum içeren besinleri tüketmeyi ihmal etmemek gerekmektedir. Sağlık konusunda her besinin azı da fazlası da zararlı olabileceği için magnezyum içeren besinleri de yeterli miktarda tüketmek ve aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Aksi taktirde nasıl ki magnezyum eksikliğinden dolayı hastalıklar ve sağlık anlamında sıkıntılar yaşayabiliyorsanız, vücudunuza magnezyumu fazla aldığınız taktirde de bazı hastalıklar ve sağlık sıkıntıları yaşayabilirsiniz. Bu neden ile vücudunuz ile ilgili hassas dengeyi iyi kurmalı, kuramadığınız noktada da bir profesyonelden yani doktorunuzdan yardım talep etmelisiniz. Doktorunuza magnezyum ne işe yarar sorarak bilgi edinebilir ve önemini daha iyi anlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku