Microsoft Tarihi

Microsoft tarihi ile beraber bilinmesi gereken önemli bir şirket. Bu konuda Microsoft’un nasıl kurulduğunu ve bazı önemli olayları anlatacağız.

Microsoft, günümüzün en önemli teknoloji firmaları arasında yer alıyor. Bu firma, özellikle Windows ve Xbox ürünleriyle öne çıkıyor. Son dönemlerde oyun sektörüne ağırlık veren Microsoft’un nasıl büyüdüğünü hiç merak ettin mi?

Microsoft Hakkında Bilgi

Microsoft, 4 Nisan 1975 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan bir şirket. Günümüzde genel merkezi Washington’da bulunan Microsoft, dünyanın pek çok ülkesine hizmet veriyor. Şirketin en popüler ürünleri arasında Windows, Office, Skype, Teams ve Surface gibi çeşitli ürünler yer alıyor. Azure, Bing, LinkedIn, GitHub ve MSDN gibi pek çok hizmeti bulunan Microsoft’un 2021 yılı verilerine göre elde ettiği gelir 161 milyar dolar olurken net gelir 60 milyar dolar olarak açıklandı. Şirketin mal varlığı 334 milyar dolar olurken değeri 142 milyar dolar olarak duyuruldu. Çalışan sayısı ise 182.000’in üzerinde bulunuyor.

Microsoft Tarihi

Microsoft Tarihi

Microsoft, 1975 yılında bir garajda kuruldu. Garajda yazılım geliştirmeye başlayan Bill Gates ve ekibinin aklında henüz işletim sistemi geliştirme fikri yoktu. Bu dönemde Microsoft’un geliştirdiği yazılımları korsan uygulama olarak yayınlayan yazılımcılara karşı Bill Gates’in bir uyarı dahi yayınladığı biliniyor.

Microsoft’un asıl yükseliş noktası IBM ile yaptığı anlaşma oldu. IBM, o dönemde kişisel bilgisayar geliştirme fikri üzerinde çalışır. Microsoft ile IBM arasındaki anlaşmaya göre Microsoft, IBM için işletim sistemi geliştirecektir fakat sorun şu ki firmanın bir işletim sistemi yok. Bundan dolayı farklı bir firmadan işletim sistemi alan Microsoft, bu işletim sistemini düzenleyip ismini MS-DOS olarak güncelledi. Bu şekilde Microsoft şirketi, tanınan bir firma haline geldi.

Microsoft tarihi ile ilgili bir diğer önemli olay Windows işletim sisteminin geliştirilmesi oldu. Firma, Windows 1.0 ile beraber iyi bir satış başarısı yakalamasa da Windows 3.0 işletim sisteminin çıkmasıyla birlikte kısa sürede büyük bir başarı elde etti. Bu da şirketin daha popüler bir hale gelmesinde etkili oldu. Microsoft, bir süre sonra oyun sektörüne de girerek bu alanda da gelişmeye başladı. Günümüzde şirket bir taraftan oyun bir taraftan işletim sistemi diğer taraftan sunucu işleriyle uğraşıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku