MS-DOS İşletim Sistemi Nasıl Ortaya Çıktı?

Pek çok kişinin merak ettiği sorulardan birisi MS-DOS işletim sistemi ile ilgili oluyor. Bu işletim sistemi nasıl geliştirildi? Hiç merak ettiniz mi?

MS-DOS, Microsoft’un geliştirmiş olduğu bir işletim sistemi. Aslına bakarsak Microsoft şirketinin işletim sistemi geliştirme fikri bulunmuyordu. Yani firma, kurulduğu dönemde yazılım işi ile uğraşıyordu. IBM ile yapılan anlaşma, Microsoft için dönüm noktası oldu ve şirketin bir anda popülerliğe kavuşmasını sağladı. Firma için önemli olan MS-DOS işletim sisteminin hikayesinin bilinmesi gerekiyor.

MS-DOS İşletim Sistemi ve Tarihi

DOS tabanlı bir işletim sistemi olan MS-DOS, ilk olarak 12 Ağustos 1981 tarihinde yayınlandı. Sizi biraz geçmişe, IBM ile Microsoft’un toplantısına götürelim. IBM, o dönemde tuhaf karşılanacak kişisel bilgisayar projesini yürütür. Tuhaf karşılanmasının sebebi, insanların bilgisayarları iş amaçlı kullanıldığını sanması. Microsoft ile IBM, aralarında anlaşma yaparak IBM’in geliştirecek olduğu kişisel bilgisayarlar için Microsoft’un geliştirdiği yazılımı kullanma kararı alır. Burada şöyle bir sorun var ki Microsoft’un bir işletim sistemi bulunmaz.

MS-DOS İşletim Sistemi

MS-DOS işletim sistemi için hemen daha önce geliştirilmiş olan bir yazılım aranır. Son olarak Seattle Computer Products firmasıyla bir görüşme gerçekleştirilir. Görüşmede QDOS olarak bilinen bir işletim sisteminin satın alınması için bir anlaşma yapılır. Microsoft, 4 ayda geliştirilen bu işletim sistemi için 50.000 dolar teklif eder. Seattle Computer Products firması için bu büyük bir miktardır ve şirket teklifi hemen kabul eder ve yazılımı Microsoft’a verir. Şunu da belirtelim ki kişisel bilgisayarın çıkmasına çok az bir zaman kalmıştır. Yani Microsoft, kısa sürede işletim sistemini hazır hale getirmesi gerekir.

QDOS olarak alınan işletim sistemi için ekip, hemen bazı düzenlemeler yapar ve işletim sistemini hazır hale getirir. Bir süre sonra MS-DOS yazılımı ortaya çıkar. İşletim sistemi, IBM’in kişisel bilgisayarlarında ise yer edinir. Kısaca MS-DOS, aslında farklı bir yazılımın satın alınmasıyla geliştirilen ve günümüze kadar gelen bir işletim sistemi oldu. Günümüzde artık desteklenmese de işletim sisteminin kullanıcılara kattığı pek çok şey var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku