Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

Nikola Tesla ‘nın Hayatından Kesitler

1 318
Nikola Tesla Kimdir?

Sırp-Amerikalı fizikçi, mucit, fütürist, elektrik ve makine mühendisi olarak bilinen Nikola Tesla(1856-1943) elektrik gücünün üretimi, iletimi hakkında çok sayıda atılım gerçekleştirdi. Nikola Tesla’nın ilk icatlarından biri alternatif akım (AC) motoruydu. AC üretimi ve iletim teknolojisini geliştirdi.19. ve 20. yüzyılın başındaki elektrik ve manyetizma alanındaki birçok buluşuları ile bilinir hale geldi. 700 buluşla en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmeyi başardı.

Nikola Tesla’nın Hayatının İlk Yılları

Nikola Tesla,10 Temmuz’da 1856’da Avusturya İmparatorluğu’nun (bugünkü Hırvatistan) Smiljan köyünde doğdu. Babası Milutin Tesla, Sırp Ortodoks kilisesinde bir rahipti ve pek idealist biri sayılmazdı. Annesi Đuka Tesla, bir ailenin çiftliğini yönetirdi. Okumayı hiç öğrenmemiş olsa bile, ev sanatı araçları yapma ve birçok Sırp destansı şiirini ezberleme yeteneğine inanılmaz bir zekaya sahipti. Tesla’nın  Dane Tesla adlı bir erkek, Milka, Marica, Angelina adlı 3 kız kardeşi vardı. 1863’te Dane bir trafik kazasında öldü. Kaybın şoku 7 yaşındaki Tesla’yı çok etkiledi. Yaşam boyu süren ruhsal hastalıklarının ilk belirtileri bu zamanda başladı.

Tesla, elektrikli cihazlara çok ilgi duyan bir çocuktu. Onları parçalayıp tekrar birleştirmeyi çok severdi. Birgün dedesine ait olan köstekli saati tamamen bozup eskisinden daha iyi çalışır hale getirmişti. Doğayı ve böcekleri incelerdi. Kendine ait şiirleri vardı. Fakat kimse beğemez takıntısı nedeniyle açığa çıkarmadı.

Nikola Tesla’nın Okul Yılları

Hırvatistan’ın Carlstad şehrinde lise hayatına devam etti. Aklından geçenlerin biran önce gerçekleştirmesini istediği için okul hayatını zorluklarla devam ettirdi. Lise yıllarında ağır bir rahatsızlık geçiren Tesla hastalığı sebebiyle okuldan uzaklaştı ve bu süreçte elektirk enerjisi ile ilgili tüm kitapları inceleme fırsatı yakaladı. Daha sonra hastalığı ağırlaştı fakat doktorların tavsiyelerini dinlemediği için babası çok üzüldü. Oğlu ile konuşup nasihatlar verdi. Tesla’nın da ilerde kendisi gibi rahip olasını istedi. Fakat Tesla mühendislik okursa tedavi olacağını söyledi. Babası bu durumu kabul edip en iyi mühendis okuluna göndermeyi kabul etti.

Tesla, Graz Teknik Üniversitesi’nde matematik ve fizik, Prag Üniversitesi’nde felsefe okudu. 1882’de, yürüyüş sırasında fırçasız bir AC motor fikri ortaya çıkardı ve dönen elektromıknatıslarının ilk çizimlerini yolun kumunda yaptı. İki yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.

Nikola Tesla ve Thomas Edison’un Karşılaşması

1884’te New York’a geldi. Thomas Edison’un Manhattan merkezinde mühendis olarak işe alındı. Orada bir yıl çalıştı, Edison’u titizliği ve yaratıcılığı ile etkiledi.Gençlik heyecanıyla, kendisinin bulduğu alternatif akım sisteminin çalışmaları ve planından bahsetti. Edison alternatif akımla fazla ilgilenmeyip dediklerini önemsemeyerek Tesla’ya Doğru Akım (DC) dinamikleri için geliştirilmiş bir tasarım görevi verdi.

Tesla, Edison tarafından kendisine verilen göreve her ne kadar hoşlanmamış olsa da Edison’un kendisine 50.000 dolar vereceğini öğrenince görevi birkaç ay içinde tamamdı Doğru akım santralindeki sorunları çözerek tasarımı bitirdi. Edison’un kendisine söz verdiği ücreti talep ettiğinde, Edison şaşırmış bir şekilde “tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarından da anlayabileceğini” söyleyerek hiçbir ücret ödemedi. Bunun üzerine Tesla derhal istifa etti vr Kısa süren birlikte çalışma döneminin ardından uzun süreli bir rekabet dönemi başladı.

Nikola Tesla’nın Önemli Çalışmaları ve İcatları

Tesla, alternatif akım konusundaki araştırmasını desteklemek için kendine destekçiler buldu. 1887 ve 1888 yıllarında icatları için 30’dan fazla patent aldı ve Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü’nün çalışmaları hakkında konuşmaya davet edildi. Konferansı Boston yakınlarındaki ilk AC güç sistemini başlatan mucit George Westinghouse’un dikkatini çekti ve Edison’un “Akımlar Savaşı” nda ana rakibi oldu.

Westinghouse Tesla’yı işe aldı, AC motorunun patentlerini lisansladı ve ona kendi laboratuvarını verdi. Westinghouse’un telif haklarıyla dolup taşan Tesla yeniden kendi başına dışarı çıktı. Ancak Westinghouse, destekçileri tarafından Tesla’nın telif hakkı haklarından vazgeçmesi ile sözleşmelerini yeniden müzakere etmeye zorlandı.

1890’larda Tesla, elektrikli osilatörleri, sayaçları, geliştirilmiş ışıkları ve Tesla bobini olarak bilinen yüksek voltaj transformatörünü icat etti. Ayrıca X-ışınları ile denemeler yaptı, Guglielmo Marconi’den iki yıl önce kısa süreli radyo iletişimi gösterileri yaptı ve Madison Square Garden’daki bir havuzun etrafında radyo kontrollü bir tekneye pilotluk yaptı.

Tesla ve Westinghouse birlikte 1891 Dünya’nın Chicago’daki Kolombiya Fuarını yaktılar ve General Electric ile ortaklık yaparak Niagara Şelaleleri’ndeki AC jeneratörlerini kurarak ilk modern güç istasyonunu kurdular.

1895’te Tesla’nın New York laboratuvarı yandı ve yılların notlarını ve ekipmanlarını yok etti. Tesla, iki yıl boyunca Colorado Springs’e taşındı ve 1900’de New York’a döndü. Finansçı J.P. Morgan’dan destek aldı ve Long Island’daki Wardenclyffe’deki dev bir kulede merkezli küresel bir iletişim ağı kurmaya başladı. Ancak fonlar tükendi ve Morgan, Tesla’nın görkemli planlarının üzerinde yürümeye devam etti.

Nikola Tesla’nın Son Yılları ve Ölümü

Tesla, son on yıllını New York’ta bir otelde yaşayarak geçirdi, enerjisi ve zihinsel sağlığı solsa bile yeni icatlar üzerinde çalıştı. Üç numaraya olan tutkusu ve titiz yıkama, deha tuhaflıkları olarak reddedildi. Kalan yıllarını şehrin güvercinlerini besleyerek geçirdi. 7 Ocak 1943 yılında Manhattan’da New Yorker otelinin 33. katındaki 3327 nolu odasında 7 Ocak’ı 8 Ocak’a bağlayan gece ölü olarak bulundu.

Kalp yetmezliğinden öldüğü tahmin edilen Tesla, günlerce odasından çıkmamayı alışkanlık haline getirdiği için son birkaç gün içerisinde ne zaman öldüğüne dair kesin bir şey söylenemedi.

Patentlerinden çok para kazanmasına rağmen, yıllar boyunca sayısız deneyde çok para harcadı.Yıllar boyunca yaptığı açıklamalar ve çalışmalarının doğası nedeniyle Tesla, popüler kültürde arketipik “çılgın bilim adamı” olarak ün kazandı ancak parasız ve borçlu olarak öldü.

Nikola Tesla’nın Vefatından Sonra Meydana Gelen Gelişmeler

1943’e kadar radyoyu bulanın Marconi olduğu iddiası da Tesla öldükten altı ay sonra mucidin Tesla olduğu kanıtlanarak mahkeme kayıtlarına geçmiş ve bu iddia çürütülmüştür.

Tesla makalelerini New York’da bir depoda 50 kutu içerisine sığdırmıştı. Hatta birini de 1932 yılında Grosvenor Clinton oteline emanet bırakmıştı. Bu istihbarata da ulaşan FBI o gece o kutuyu da ele geçirdi. Kutuda ise Tesla’nın çığır açan projelerinden kablosuz enerji aktarımı ile ”Ölüm Işını” adını verdiği projesi yer almaktaydı.

Son derece önemli olan ”Ölüm Işını” projesini, ABD ve SSCB Askeri İstihbarat Servisi ile Almanya Tesla’nın ölümünden sonraki birkaç yıl içerisinde ciddi bir şekilde inceleme altına alındı. Bu projede uygulanan, düşman kuvvetlerinin elektronik sistemi iptal edilerek elektronik bir duvarın örülmesidir. Bahsedilen bu proje amacına ulaşarak Körfez Savaşı ve Yugoslavya’nın bombalanmasında kullanıldı.Yine Tesla’nın “Tsunami Silahı” denenmiş ve denizde depremdalgaları oluşturularak dev dalgalar elde edildi.

Nikola Tesla’nın çalışmaları 1990’lardan beri ünü popüler kültürde bir geri dönüş yaşadı. 2005 yılında, AOL ve Discovery Channel tarafından yürütülen açık erişim popülerlik anketi The Greatest American adlı TV şovunda ilk 100 aday arasında yer aldı. Çalışmaları ve tanınmış icatları da birçok komplo teorisinin merkezindedir ve ayrıca çeşitli taklitleri, UFO teorilerini ve New Age okültizmini desteklemek için kullanıldı.

1960 yılında, Tesla’nın onuruna, Uluslararası Birimler Sistemi için Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı manyetik alan kuvveti için SI birim ölçüsüne “tesla” terimini tahsis etti.

Bizi İnstagram’dan Takip Edebilirsiniz.

Beyne Yerleştirilen Çip İle Yabancı Dil Öğrenmeye Gerek Kalmayacak.

1 yorum
  1. Ali diyor

    Bilim üzerine adanmış bir hayat ve borçlu ölüm… Saygılar Tesla

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası