Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

Ölüm Sarkıtı Nedir ?

0 260

Ölüm Sarkıtı Nedir?

“Tuzlu su saçağı” veya “brinicle” olarak da adlandırılabilen ölüm sarkıtı, buz denizinin yüzeyindeki buz kütlesinden ayrılan tuzlu suyun donarak sarkıt şeklinde yavaşça deniz tabanındaki ılık sulara doğru çökerek, temas ettiği tüm canlıları öldüren bir doğa olayıdır.

Ölüm Sarkıtının Oluşumu

Ölüm sarkıtı Antarktika ve Kuzey Kutbu’nun aşırı soğuk okyanus ortamlarında oluşur. Kuzey Kutbu ve Antarktika’da deniz buzu geliştiğinde, tuz gibi safsızlıklar dışarı atılır, bu yüzden deniz suyundan oluşturulan buz, oluştuğu su kadar tuzlu değildir. Bu tuzlu su deniz buzundan sızarken, çevre suyu daha fazla tuzlu hale gelir. Ardından donma sıcaklığını düşürerek suyun yoğunluğunu arttırır.

Daha sonra suyun buza donmasını önler ve batmasına neden olur. Bu soğuk tuzlu su aşağıda daha sıcak deniz suyuna ulaştığında, su etrafında donarak brinikül olarak bilinen inen buz tüpünü oluşturur. Oluşan sarkıt deniz yatağına ulaştığında uzun bir buz ağı oluşur. Temas ettiği canlıların ölümüne neden olan bu sarkıt en çok denizyıldızı ve deniz kestanelerinin yaşamını etkiler.

Ölüm Sarkıtının Keşfi

Ölüm sarkıtının bilimsel çalışmaları tarihi henüz çok yakındır. Varlığı bu zamana kadar ilk kez 1960’larda keşfedildi. Daha sonra Oregon State Üniversitesi’nden bir profesör olan Andrew Thurber, 2011 yılında Antarktika deniz buzunun altına dalıp brinicle büyümesini ilk elden gören az sayıda bilim adamından biridir.

2011 yılında, BBC film yapımcıları ölüm sarkıtının oluşumunu çekebilmek için Antarktika’daki McMurdo Sound’da kamp kurdu ve yoğun bir planlamadan ve birkaç başarısız denemeden sonra film ekibi Hugh Miller ve Doug Anderson, okyanus tabanına ulaşan ve okyanus tabanına ulaşan bu inanılmaz olayı ilk kez kayıt almayı başardı. Hızlandırılmış kameralar kullanarak, deniz suyunda 28 derece Fahrenhayt olan Antarktika’daki bu ilginç doğa olayını yaklaşık 12 saat sürdü.

Nikola Tesla ile ilgili makalemizi okumak isterseniz. 

Ayrıca bizi İnstagram’dan takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası