Oyun Oynarken Bilgisayar Donması ve Çözümü

Bilgisayar donması genellikle oyun oynarken sıklıkla rastlanan bir sorundur. Eğer sizin de oyun oynarken bilgisayarınız donuyor ise endişe etmeyin! Heyecanlı bir şekilde oyun oynarken bilgisayarın donması sinir bozucu olabilir. Fakat endişe etmemeniz gerektiğini belirtmek isteriz. Sizlere anlatacağımız yöntemler sayesinde oyun oynarken bilgisayarınızın donma sorunu ortadan tamamıyla kalkacaktır. Bilgisayar donması hemen hemen herkesin başına gelen bir problemdir. Özellikle oyun severler “Oyun oynarken bilgisayar neden donar?” sorusuna yanıt arıyor. Bu konu hakkında siz değerli okurlarımıza etkileyici ve kalıcı çözüm önerileri sunacağız.

Bilgisayar’da oyun oynarken bilgisayarınız eğer donuyorsa oyun içerisinde ayarları düşürmeniz gerekmektedir. Bazı bilgisayar oyunları bilgisayardan bilgisayara göre donma gibi sorunları ortaya çıkarabilir. Bilgisayarınızın minimum sistem gereksinimi kontrol ederek sistem ayarlarını düşürebilirsiniz. Oyun içi ayarları düşürdükten sonra bilgisayarın donma sorunu otomatik olarak ortadan kalkacaktır. Eğer bilgisayarınız bu yöntemi denedikten sonra tekrar donuyorsa aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

Oyun Oynarken Bilgisayarın Donmaması İçin Sürücüleri Güncelleyin!

Bilgisayar oyunu oynarken bilgisayarın donması sorunu yaşıyorsanız sürücülerinizin güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eksik ya da güncel olmayan bir sürücü de oyun donabilir. Dolayısı ile aygıt sürücülerinizin güncel olması şarttır. Bu süreçte grafik kartınızı ve yonga seti sürücülerini kontrol ederek güncel olup olmadığına bakabilirsiniz. Sürücülerin manuel bir şekilde güncellenmesi mümkündür. Bunun için donanım üreticisinin kendi web sitesine giriş yaparak sürücünüzü sistem üzerinden manuel bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Aynı zamanda donanımın tam model numarasını ve Windows sürüm ile uyumlu olan sürücüyü seçtiğinizi özellikle kontrol etmelisiniz.

Sürücüleri manuel olarak güncellemek biraz uzun sürecektir. Bu yüzden sürücülerinizin otomatik olarak güncellenmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Ayrıca manuel olarak sürücüyü güncellemek zor ve sabır ister. Otomatik sürücü güncellemesi için bilgisayarınızın tam olarak hangi sistemde çalıştığını bilmenize gerek yoktur. Driver Easy ile bilgisayarınızdaki sürücülerin kontrolünü kolayca sağlayabilirsiniz. Bunun için Driver Easy programını indirmeniz gerekmektedir.

Oyun Oynarken Bilgisayarınız Donuyorsa Geçici Dosyaları Temizleyin!

Oyun oynarken bilgisayar donması ile karşı karşıya geliyorsanız muhakkak geçici dosyaların temizliğini yapmalısınız. Eğer sisteminiz geçici dosyaları depolamak için yeterli değil ise yavaşlayarak donacaktır. Bu sebeple klavyenin R tuşuna tıklamanız gerekmektedir. R tuşu klavyede “Çalıştırmak” olarak kullanılmaktadır. R tuşuna bastıktan sonra karşınıza “Run” isimli bir kutucuk gelecek. Daha sonra “Open” yazan kısmın yanına “Temp” yazmanız gerekmektedir. Karşınıza çıkan Temp klasöründe tüm dosyaları silerek oyunun donması sorununa çözüm bulabilirsiniz. Son olarak oyununuzu yeniden başlatmanız gerekmektedir. Eğer bilgisayarınız oyun oynarken donmaya devam ediyorsa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Oyun Oynarken Bilgisayarın Donmaması İçin Bellek Denetimi Çalıştırın!

Oyun oynarken bilgisayarın donması sıradan bir sorundur. Bu süreçte bellek denetiminin çalıştırılması soruna karşı etkili olabilir. Özellikle hatalı bir hafıza kartının çalışması bilgisayarın donmasına sebep olabilir. Bilgisayar donması sorununun bellek ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız denetimi çalıştırmalısınız. Bunun için mdsched.exe çalıştır kutusuna giriş yapmanız gerekmektedir. Kontrolü yapmak için çalıştırmanız yeterli olacaktır. Son olarak bilgisayarı yeniden başlatın ve oyuna giriş yapın. Eğer sorun düzelmediyse aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Bilgisayarınız Donuyorsa Sanal Belleğinizin Boyutunu Ayarlayın!

Oyun oynarken bilgisayarınız donuyorsa belleğinizin boyutunu ayarlamalısınız. Sanal bellek bilgisayarın fiziksel belleğinin bir uzantısı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda sanal belleğin boyutu RAM ve sabit sürücünün birleşimidir. Eğer RAM biterse sistem üzerindeki dosyalar geçici olarak sanal belleğe kayıt olacaktır. Sanal belleğin boyutu geçici dosyaları kaydetmek için büyük değil ise bilgisayarınız donabilir. Bu süreçte sanal belleğin boyutunu ayarlamak ve probleme karşı sanal belleğin boyutunu ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları sırayla takip edin.

1. Advanced system settings

2. Advanced-Programs

3. Settings

4. Change

5. Automatically manage paging file size for all drivers

Yukarıda belirttiğimiz üzere işlemleri sırayla takip ederseniz sanal belleğinizin boyutunu kolayca ayarlayabilirsiniz.

Oyun Oynarken Bilgisayarınız Donuyorsa Virüsleri ve Kötü Amaçlı Yazılımları Kontrol Edin!

Oyun oynarken bilgisayarım donuyor!” diyorsanız eğer muhakkak virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları kontrol etmelisiniz. Çünkü oyun oynarken bilgisayara bulaşan virüsler ya da kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınızı yavaşlatır. Daha sonra bilgisayarınız donmaya başlar. Bunun için en iyi virüs tarama programını indirerek bilgisayarınıza kurmanızı öneriyoruz. Bu sayede belirli aralıklarda virüs veya kötü amaçlı yazılım kontrolünü yaparak donmadan oyununuzu oynayabilirsiniz. Oyun severlerin pek çoğu bu yöntemi kullanarak bilgisayarın donmasına engel olmaktadır. Eğer sizler de oyun oynarken bilgisayarınızın donması ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız kesinlikle bu öneriyi denemelisiniz.

Bilgisayar Donuyorsa Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni Çalıştırın!

Oyun oynarken bilgisayar donması sorununa karşılık olarak sistem dosyası denetleyicisi’ni çalıştırmanız gerekmektedir. Bilgisayarınız oyun sırasında donuyorsa sistem dosyasının bozulması ile ilgisi olabilir. Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni çalıştırarak bilgisayarın oyun oynarken donma sorununu ortadan kaldırın. Bozuk dosya varsa eğer bu denetleyici sayesinde ortaya çıkarabilirsiniz. Bilgisayar donması her ne kadar can sıkıcı olsa da oldukça kolay yöntemler sayesinde ortadan kaldırılabilir bir problemdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku