Protein Diyeti Nedir

Protein Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Protein Diyeti Faydaları Nelerdir?

Sabah ile birlikte öğle ve akşam öğünlerinin tamamında protein ağırlıklı beslenmeyi öngören protein diyeti, metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasını amaçlar. Böylelikle hızlı kilo kaybı söz konusu olabilirken göbek, basen ve bel bölgelerinde yağ yakımı sağlar. Genellikle belirli bölgelerden kilo vermek için tercih edilirken son günlerde popüler hale gelmeye başladığını söyleyebiliriz. Sizlerde göbek ya da basen bölgelerinizde fazlalıklar hissediyorsanız hemen protein diyeti uygulamasına geçebilirsiniz.

Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Protein diyeti özelinde temel amaç metabolizmanın daha hızlı çalışmasını kazandırmaktadır. Bununla birlikte şeker ve karbonhidrat alımlarından tamamen uzak durulur. Et, balık, tavuk ya da yumurta tüketimleri günlük olarak gerekmektedir. Bununla birlikte makarna ve hamur işleri ise hiçbir şekilde alınmaz. Şeker bulunan ürünlerin tüketilmesi de yasaktır. Diyet sırasında nişasta ve karbonhidrat alımı olmaması da temel unsurlarından bir tanesidir.

Protein Diyeti Uygulaması

Sabah kahvaltıda haşlanmış yumurta ve yoğurt tüketilebilir. Bununla birlikte hızlı yağ yakımı sağlanması için gün içerisinde 2.5 litreye varan su tüketimi de önem taşır. Ayrıca günlük 1 saate yakın yürüyüş yapılması da gereklidir. Böylelikle çok daha hızlı bir şekilde kilo kaybı gerçekleşir. Haftalık olarak 5 kiloya kadar verilebilmesini mümkün kılan protein diyeti çerçevesinde öğle ve akşam öğünlerinde et tüketilebilir. Balık ve bir miktar salata da tercih edilebilir. Ancak kesinlikle şeker ürünleri, tatlı ve hamur işlerinden mümkün olduğunca uzak durulmaktadır. Ton balığı ya da somon tüketilebileceği gibi besinler arasında nohut, mercimek, fasulye mevcuttur. Şekersiz çay, şekersiz kahve ve şekersiz bitki çayları da akşam saatlerinde içilebilir. Süt ve süt ürünleri ise olmazsa olmazlar arasındadır. Metabolizmanın çalıştırılmasında yararlı olabilecek chia tohumu veya keten tohumu da diyet listesinde bulunabilir.

Protein Diyeti Yasaklı Besinleri

Protein diyeti sırasında mutlaka yasaklılar listesinde pilav ve makarna gelir. Ayrıca başta ekmek olmak üzere tüm hamur işlerinden uzak durulur. Kek ve pastalar kesinlikle tüketilmez. Yüksek şekere sahip asitli içecekler ve abur cuburlardan da uzak durulur. Yine yüksek oranlı şekere sahip karpuz, kavun, kiraz gibi meyvelerin tüketilmesi de söz konusu olmamaktadır.

Protein Diyeti Faydaları-Zararları

Gerçekleştirilen protein diyeti faydaları arsında sindirimlerin kolaylaşması ve kalori yakımı ilk sırada gelir. Ayrıca kasların güçlendirilmesi de sporcuların yapması için bir neden sayılabilir. Yüksek enerji sunması da halsizlik ve yorgunluk çeken kişilere faydalı olur. Ancak çok uzun süreler protein diyeti yapılması risklidir. Özellikle devamlı protein yüklü besinlerin alınmasıyla karaciğer yağlanması tetiklenebilir. Yüksek kolesterol sorunlarıyla karşı karşıya gelmemek için belirli bir süre sonra protein diyetine ara verilmelidir. Kabızlık ya da reflü gibi şikayetlerde olabileceği gibi böbreklerde taş oluşumuna da neden olması kuvvetle muhtemeldir. Bağırsak florası özelinde bir bozulma meydana gelmemesi için birkaç gün veya en fazla 1 hafta boyunca protein diyeti uygulanması önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku