Sosyal Medyada Gönderilere Dikkat | Uzak Durmanız Gereken Mesajlar Saldırı Nedeni Olabilir

Sosyal medya hesabınızda kullandığınız mesajlardan bazılarını silmeniz gerekebilir. Uzman açıklamalarına göre, uzak durulması gereken mesajlar için önlem almakta fayda var. Çünkü saldırı riski taşıyan bu sosyal medya mesajları birçok açıdan rahatsız edici olabiliyor.

Sosyal Medyada Sık Vakit Geçiriliyor

Sosyal medyada sık vakit geçirilmesi nedeniyle yapılan paylaşımların tehlikeleri konusunda dikkat etmek gerekiyor. Kullanıcıların platforma göre uyması gereken bazı detaylar var. Zararsız görünen sosyal medyanın çok bilgi vermek açısından risklerini değerlendirmek gerekiyor.

  • Masum görünen bazı paylaşımlar size karşı bir silah olabilir. Platformlarda dikkatli olmak bu açıdan ekstra önem kazanıyor.

  • Özellikle Twitter gibi sosyal medya platformu üzerinden yapılan paylaşımların başka suçlular tarafından kullanım riski bulunuyor.

  • Bilgilerinizi gün boyunca paylaşım halinde sunmak Facebook, Instagram ve Twitter gibi alanlarda masum görünse de birçok sorunun da kapısını aralıyor.

  • Herkese açık yapılan paylaşımlar suç teşviki için de cezp edici olabiliyor. Özel bilgiler açısından açık hedef bilgileri vermemek gerekiyor.

Güvenlik uzmanlarının önerilerine göre herkese açık olarak verilen bilgilendirme mesajlarına ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Çünkü herkese açık bu mesajlarla kurban resminin oluşmasına neden olmuş olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesabında Ne Yaptığınızı Paylaşmak

Sosyal medyada ne yaptığınızı paylaşmak düzenli olarak bunu göstermek sorunlara neden olabiliyor. Instagram hesap açma işlemi ardından düzenli olarak her adımını paylaşan kişilere taciz olasılıkları daha çok artıyor. Benzer şekilde diğer platformlarda da arada bir yerine sürekli paylaşım yapmak birçok kişi için hedef konumu yaratıyor.

Sürekli Nerede Olduğunuzu Belirtmek

Sosyal medya üzerinde sürekli nerede olduğunuzu belirtiyorsanız ne yaptığınızı sürekli paylaşmadaki gibi durum oluşacaktır. İfşa durumlarından kaçınmak için kendinizin ve çevrenizdekilerin nerede olduğunu dikkatli şekilde paylaşmanız öneriliyor. Sokaklar, yaşadığınız yerlerin detaylı şekilde aktarılması erişimi  kolaylaştırdığından tehlikeli olabilmektedir.

Paylaşım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternette paylaşım yaparken Facebook hesap veya diğer platformlarda benzer bir mantık yürütmek gerekiyor. Uzman görüşlerine göre kişisel tanıma verilerini kesinlikle diğer kişilerle paylaşmamalısınız. Kimlik numaranız, açık adres bilgileriniz, anne kızlık soy isminiz vs. tanımadığınız hesapların eline geçmemelidir.

Fiziksel siber saldırılarda konum bilgileri sorunlara neden olabilmektedir. Suçları doğrudan gerçekleştirmek ve zan altında bırakmak için konum bilgilerini kullanan birçok kişi bulunmaktadır.

Yabancılarla İletişim Kurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizinle iletişim kuran kişileri tanımadığınızda iş yerlerinizle ilgili bilgi vermemeniz önerilir. Siber suçluların hedefindeki kişi çok kolay şekilde siz olabilirsiniz. Ne iş yaptığınızı da başlangıçta vermemek ve biraz çekingen davranmak avantajlı olacaktır.

Bilişim Sisteminde Siber Suçlar Neler?

Siber suçlar genel olarak siber güvenlik konusunda dikkat çekilen maddeler içermekte ve geniş kapsamı barındırmaktadır.

  • Bilişim sistemine izinsiz giriş ve orada durmaya devam etme siber suçlardan biridir.

  • Bilişim sistemindeki kurumsal veya kişisel verilerin izinsiz ele geçirilmesi

  • Ele geçirilen izinsiz verilerin kötü amaçla kullanılması

  • Sınırlandırılmış, engellenmiş bir sisteme rağmen yasa dışı yollarla sistemin sabote edilerek izinsiz kullanımı, bir gerekçe sunmamaya devam etme

Önemli verilerin yok edilmesi veya değiştirilmesi, siber suçlar kapsamında cezai işlem görülen durumlar arasındadır.

Siber Suçların Aynısı Sosyal Medya Hesaplarında Geçerli midir?

Siber suçların aynısı sosyal medya hesaplarında geçerli değildir. Sosyal medya hesapları üzerinde bir kişi kendi bilgilerini verdiğinde paylaşım nedenli fiziksel bir saldırı olduğunda asayiş konusu olmaktadır.

Bazı sosyal medya sitelerinde güvenlikle alakalı daha çok prosedürler de gündeme gelmektedir. Sosyal medya hesabı ele geçirilen kurumsal bir firma bazı veriler kullanılmışsa dava açabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku