Tarihin En Garip Kripto Para Birimi Hikayesi

Dün yapılan duyurunun ardından olayın detayları daha da netleşti. Kripto para birimleri tarihindeki en garip olayla karşı karşıyayız. Bitfinex saldırısı, Bitcoin’in o günlerde değerinin %40’ını kaybetmesine neden oldu. Bugün ise olayın önemli detaylarını tam olarak olmasa da genel hatlarıyla öğrendik. İşte tarihin en tuhaf kripto para hikayesi.

Bitfinex Saldırısı ve Suçluları Yakalamak

Öncelikle hakim, kefaletle serbest bırakılan iki isme itiraz etti. Suçluların sabaha karşı toplam 8 milyon dolar karşılığında serbest bırakıldığı açıklandı. Çalınan Bitcoin’in yaklaşık değeri bugün 5 milyar dolar.

Bu olayda güvenlik güçleri Beyaz bir hacker gibi davrandı. Dosyanın detaylarına bakılırsa yıllardır çok titiz bir soruşturma yürütülüyor. Daha da ilginç olanı, suçluların tuhaf yaşamı ve tuhaf davranışlarıdır. Şimdi bu konuyu ayrıntılı olarak ele alalım.

Tarihteki En Tuhaf Kripto Para Birimi Hikayesi

Her şey Ağustos 2016’da başladı. Kimliği hala bilinmeyen saldırgan veya saldırganlar Bitfinex borsasını hackledi. Yaklaşık 2000 doğrulanmamış işlemi onayladılar ve 119.754 Bitcoin (BTC) çaldılar. Bu olay nedeniyle piyasalar değerinin %40’ını kaybetti. Daha sonra saldırının sorumluları deep web üzerinden birisiyle anlaşarak bitcoin’in bir kısmını buraya aktardı.

31 Ocak 2022’de çalınan fonların bulunduğu cüzdanlarda hareketler görüldü. Fonlar, bir gizlilik davranışı olmadan (Mixer, Monero Tornado Cash kullanımı) transfer edildi. Bu transferler ciddi heyecan yarattı.

Hackerler AlphaBay, Monero kullanarak izlerini gizlemeye çalıştı. Ancak her adımı ajanlar tarafından takip edildi. Tek amaçları hack’in arkasında kimin olduğunu belirlemekti ve izlemeye devam ettiler. Borsa hesaplarını Hindistan merkezli e-postalara kadar takip ederek BTC’yi iki kişinin ticari ve kişisel hesaplarına bağladılar: Ilya Lichtenstein ve eşi Heather Morgan, evet şimdi bu hack olayı ile ilişkili en az iki isme sahiptiler.

Güvenlik güçleri, Lichtenstein‘ın bulut veri sağlayıcı hesabını hacklemek için izin aldı. Hem Rus hem de ABD vatandaşı olan Lichtenstein, cüzdanın özel anahtarını bu bulut hesabında bir metin dosyasında tuttu. Evet, bir dropbox hesabındaki bir metin dosyasında yaklaşık 4 milyar dolarlık kripto para birimi korundu😊

Çift, paranın çoğuna dokunamadı, ancak Walmart, Uber ve Playstation hediye kartları satın alarak kara para aklamaya da çalıştılar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku