Turkovac’ı geliştiren Prof. Özdarendeli’den açıklama geldi!

Covid-19’a karşı geliştirilen yerli aşı Turkovac ile ilgili son bilgiler, aşının geliştiricisi Prof. Dr. Özdarendeli tarafından açıklandı! Yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı kasıp kavurduğu gibi ülkemizde de yaşamı büyük ölçüde etkileyen Covid-19 salgını, birçok ülkenin aşı çalışmaları ile kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Almanya’nın Biontech, Çin’in Sinovac Rusya’nın Sputnik V aşıları aktif olarak hem dünyada hem de ülkemizde kullanılırken, Türkiye’nin aşısı Turkovac’ın geliştiricisi Prof. Özdarendeli’den açıklama geldi.

Hürriyet’ten Musa Kesler‘in sorularına cevap veren ve Turkovac ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, umut verici sözlerini yineledi. Faz-3 çalışmalarının devam ettiğini söyleyen isim, aşı ile ilgili hiç bir tereddüte gerek olmadığını gerekçeleri ile belirtti.

“Acil kullanım onayı bağımsız komisyonlarca verildi”

Aşı karşıtı insanlar için konuşan Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, Turkovac’ın acil kullanım onayını bağımsız komisyonlardan aldığını söyledi.

Turkovac’a acil kullanım onayı bağımsız komisyonlar tarafından verildi. Hiçbir tereddüte gerek yok. Gayet başarılı bir çalışma oluyor. Faz-1, Faz-2 çalışmalarıyla ilgili veriler elimizde. En kısa zamanda onları da bir dergiye göndereceğiz, sonuçlarını paylaşacağız. Faz-3 çalışmaları Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda devam ediyor.

Ayrıca gerek Turkovac ile ilgili özellikle sosyal medyada yapılan eleştirilerden haberdar olduğunu söyleyen Prof Dr. Aykut Özdarendeli, “Sosyal medyayı çok takip etmiyorum. Paylaşım da yapmıyorum. Ama söylenenleri biliyoruz, kulağımıza geliyor.” dedi. Devamında ise Faz-3 çalışmaları ile ilgili bilgileri paylaştı.

Türkiye’nin en büyük klinik çalışmaları bunlar. 28 ilde 44 merkezde yürütülüyor. Onunla ilgili verileri de zaten Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB gerekli noktalarda açıklıyor. Burada herhangi bir tereddüde gerek yok. Çünkü Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) çok ciddi ve güçlü bir kurum. Onun bir aşıya ‘acil kullanım onayı’ vermesi için aşının gerçekten birçok komisyondan geçebilmesi lazım. Burası çok önemli. Ben o süreçlerin hiçbirine müdahil değilim. Bunlar uzman hocalardan oluşan bağımsız komisyonlar. Ayrıca üniversitede faz çalışmalarının yürütüldüğü merkez, dünya çapında bir merkez. Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa İlaç Ajansı, ABD ve Kanada ilaç ajansları tarafından tanınan akredite bir merkez. Sağlık Bakanlığı koordinesinde çok kaliteli bir çalışma yürütüldü.

Bu cümlelerle sözlerini tamamlayan Prof. Dr. Özdarendeli, Turkovac’ın başarılı bir aşı olduğunu da vurguladı. Peki siz aşı yaptırdınız mı? Yaptırdıysanız hangi aşıyı tercih ettiniz? Yaptırmadıysanız Turkovac’ı tercih eder misiniz? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku