Uğur Şahin’den verem ve sıtma aşısı açıklaması!

CPfizer ile yaptığı iş birliği sonucu COVID-19 aşısını geliştiren BioNTech’in CEO’su Uğur Şahin, uzun süredir mRNA üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Sık sık bu teknolojinin birçok hastalıkla mücadelede kullanılabileceğini belirten Şahin konu ile ilgili Fransız gazete Le Monde’a bir takım açıklamalarda bulundu.

Bill & Melinda Gates Vakfı, mRNA teknolojisini destekliyor

Son dönemde ismi eşi Özlem Türeci ile birlikte yürüttüğü çalışmalarla tüm dünyada büyük saygınlık kazanan Uğur Şahin açıklamasında mRNA teknolojisi ile kişiye özel tedavi uygulanabileceğine değindi. Bulaşıcı hastalıklar, kanser ve kronik rahatsızlık gibi birçok hastalığın iyileştirilmesinde kesin çözüm olacağını belirten Şahin, Sözcü gazetesinin aktardığı konuşmasında şu cümlelere yer verdi.

AIDS, verem ve sıtma gibi hastalıklara karşı aşı geliştirmek için çalışıyoruz. Bahsettiğim ilk iki hastalıkla mücadele için Bill & Melinda Gates Vakfı’ndan destek alıyoruz. Şu an bütün projeler klinik inceleme öncesi süreçte. Partnerimiz Pfizer ile birlikte klinik geliştirme aşamasında olan influenza aşısı için çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz 2022 yılının sonuna kadar sıtma ve verem (tüberküloz) için klinik testlere başlamak. Bunlara ek olarak 10 farklı hastalık için de klinik inceleme öncesi süreci başlatmak istiyoruz

Uğur Şahin, şu anda kullanılan grip aşılarının yeteri kadar T hücresi üretmediğine vurgu yaptı. Yapılan araştırmalar CD8 T-hücrelerinin influenzanın oluşumunu engellediğini düşünen Şahin, T-hücresinin tepkisini yakından incelediklerini belirtti.

BioNTech aşısı üretimi için Türkiye’de devreye girdi

Uğur Şahin, aşı üretiminde aksaklıklar olduğunu belirtti. Farklı üretim tesisleri kurulmadan yeterli miktarda aşı üretmenin de zor olduğunu açıklayan Şahin BioNTech olarak Avrupa’nın birçok yerinde aşı üretimi sağlamak için görüşmelere devam ettiklerini vurguladı. Özlem Türeci ve Uğur Şahin çiftinin çalışmaları birçok kişinin hayatını kurtarmış durumda. Öyle ki geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosu milletvekili Moritz Körner, Euro banknotlarından birinde Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in resimlerinin yer almasını önermişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku