Windows 11 Özellikleri

Windows 11 özellikleri ile beraber kullanıcıların merak ettiği bir işletim sistemi olmayı başardı. Peki yenilikler neler oldu?

Windows 11 işletim sistemi, Microsoft’un 2021 dördüncü çeyreğinde çıkarmış olduğu bir işletim sistemi. 110 dil seçeneğine sahip olan Windows 11, şu anda düşük pazar payına sahip olsa da kademeli bir şekilde yayılmayı sürdürüyor. Windows NT çekirdeğine sahip olan Windows 11, Windows 10’da olduğu gibi aralıklarla güncelleme almaya devam edecek.

Windows 11 Özellikleri

Windows 11 ile birlikte dikkat çeken yeniliklerden birisi tasarım oldu. Artık daha farklı bir tasarıma sahip olan Windows 11, başlangıç menüsünü de yenilemiş bulunuyor. Başlangıç menüsünü incelediğimizde varsayılan olarak en üst kısımda arama çubuğu, altında sabitlenenler yer alıyor. Onun altında ise önerilenler bulunmakta. En alt kısma ise kullanıcı profili ve güç seçenekleri eklenmiş durumda. Özellikle sabitlenen kısım, kullanıcıların sık kullandığı uygulamaları veya dizinleri sabitlemesi için güzel bir yer.

Windows 11 Özellikleri

Windows 11 özellikleri arasında yer alan bir diğer özellik pencere bölme sistemi oldu. Pencereleri bölmek için Windows 10’da yeni bir sistem tanıtılmıştı. Bu sistem ile beraber kullanıcılar pencereler arasındaki mesafeyi güncelleyebiliyor veya bir ekranda birden fazla pencereyi seri şekilde yerleştirebiliyordu. Bu sistem artık daha da gelişti. Bir kullanıcı, bir pencerenin üzerindeyken pencerenin sağ üst kısmındaki küçültme ve büyütme butonunun üzerine gelince pencereyi bölme ekranı ile karşılaşıyor. Windows 11 kullanıcısı, buradan istediği pencere bölme işlemini seçebiliyor.

Yeni işletim sisteminin dikkat çeken yeniliklerinden birisi sağ tık menüsü oldu. Sağ tık menüsü artık daha farklı görünüyor. Bu menüdeki yeniliklerden birisi farklı bir tasarım ve saydam bir arayüz olurken bir diğer yenilik her seçeneğin sol kısmındaki simge olarak açıklanabilir. Kullanıcılar isterse “Diğer seçenekleri göster” kısmından ek seçeneklere ulaşabiliyor. Diğer yenilikleri özet geçmek gerekirse Windows 11 ile birlikte şunlar da değişti:

  • Oyun deneyimi geliştirildi.
  • İkonlar yenilendi.
  • Android çalıştırmak için altyapı eklendi.
  • Güvenlik konusunda geliştirmeler yapıldı.
  • Görev çubuğundaki başlangıç ikonu ve simgeler ortalandı.
  • Bildirim merkezi geliştirildi.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku