Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

Yapay Rahimde Doğan Kuzu

0 340
Yapay Rahimde Doğan İlk Canlı Kuzu

Çalışmayı yöneten Pennsylvania’daki Philadelphia Çocuk Hastanesi’nde Alan Flake ve ekibi yapay rahim ortamına sistemi geliştirdiler.  Deneylerinde ekip, tüm gebelik süreci 21 haftalık olan koyunların,15 ve 17 haftalık gebe olanlarını kullandı. Kuzu sezaryen ile çıkarıldı, torbalara dikkatlice yerleştirildi, oksijenatörlere bağlandı ve daha sonra yakından izlendi. Kuzular 4 haftaya kadar torbalarda tutuldu.

Kuzu Yapay Rahimde Nasıl Yaşadı?

Plastik torba sistemi ile bir fetusu enfeksiyonlardan korumak için kapalı bir ortam sağlandı. Rahim ortamını taklit etmek için ekip, torbalarını su ve tuz içeren sıvı ile doldurdu.Takım, oksijen ve diğer maddelerle sağlıklı bir fetus sağlayan bir plasenta(etene/eş)  yerine, oksijenatör cihazlarını gelişen kuzuların göbek kordonlarına bağladı. Ekip kuzulara oksijen pompalamak yerine, cihazdan oksijen toplanmasını sağlamak için hayvanların kendi kalp atışlarını kullanan bir teknik geliştirdi.

Yapay Rahmin Amacı Nedir?

Son derece erken doğmak, bebeklerde en yaygın ölüm nedenidir. Alan Flake, tam 40 hafta yerine 22 ila 24 haftada doğan bebeklerin sadece yüzde 10’luk hayatta kalma şansına sahip olduklarını söylüyor. Erken doğum bebeklerde, zayıf görme veya işitme gücünde kalıcı engeller geliştirebilir. Organlar tam gelişmemiştir ve enfeksiyonlara eğilimlidir.

Yapay rahim sayesinde prematüre (erken doğan) bebeklerin, sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması amaç edinildi. Ayrıca cihazı “ebeveyn dostu” yapmayı, ebeveynlerin bebeğe seslerini iletmesini ve bir kamerayla görmesini sağlamayı planlıyor. Prematüre bir bebek sahibi olmak ebeveynler için son derece üzücü olabileceğinden bunun önemli bir husus olduğu düşünülüyor.

Testin Sonucunda Ne oldu?

4. haftanın sonunda tüm kuzuların sağlıklı bir gelişme gösterdiği ortaya çıktı ve ekip kuzuların beyinlerinde ve akciğerlerinde herhangi bir anormallik bulamadı. Kuzuların bir kısmı doğdu ve torbalardan çıkarıldı. Ekibin en büyüğü şimdi çok sağlıklı ve gelişimi çok iyi gidiyor.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile son derece erken doğan bebekler için cihazın bir versiyonunu geliştirmek için çalışıyorlar. Önümüzdeki yıllarda 24 hafta civarında doğan bebekleri 28’ya haftaya kadar desteklemeyi planlıyor

Örümcek Yağmuru Nedir?

Ayrıca bizi İnstagram’dan takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası