Yatırımcıların Dikkatine: Microsoft’tan Önemli Uyarı!

Microsoft geçtiğimiz günlerde kripto para birimlerinin piyasa değerindeki yüksek bir artışın ardından dijital varlıkları hedef alan siber saldırılarda büyük bir artışın olduğunu kullanıcılara duyurdu.

 

Yeni Teknoloji Cryware

Microsoft araştırmacıları tarafından 17 Mayıs’ta yayınlanan yeni güvenlik raporlarına göre , kötü amaçlı yazılımlarda büyük bir artış olduğu ve bunların arasına ‘Cryware’ adı verilen yeni bir tekniğin eklendiği belirtiliyor.

Ancak şirket, Cryware‘in denetimsiz kripto cüzdanları (sıcak cüzdanlar) hedef alan bir hırsızlık tekniği olduğunu belirtiyor. Ayrıca sıcak cüzdanlar, soğuk cüzdanlardan farklı olarak bir cihazda yerel olarak tutuldukları için hırsızlar için daha çekicidir ve işlemleri tamamlamak için gereken kriptografik anahtarlara daha kolay erişim sağlar.

Microsoft tarafından yayınlanan raporda şu ifadelere yer verildi:

“Kripto para birimlerinin artan popülaritesi ile Cryware tehditlerinin etkisi daha önemli hale geldi. Yatırımcıların yeni teknikler ve dolandırıcılık konusunda çok dikkatli olmaları gerekiyor.”

Kripto Para Hırsızlığı

Cryware tekniği öncesi bir siber saldırı sırasında kripto para birimlerinin işlevinin saldırganın amacına göre değiştiği söyleniyor. Bu duruma örnek olarak, bir fidye yazılımı saldırısı sırasında kripto paraların ödeme şekli olarak kullanılması durumunda mağdur kullanıcının kripto parayı transfer etmesi gerekiyordu.

Ancak Cryware’deki saldırının böyle olmadığını belirten rapor, saldırganların sıcak cüzdan verilerine eriştikten sonra kurbanın dijital varlıklarını anında kendi cüzdanlarına taşıyabiliyor.

Ayrıca Blockchain işlemlerinin kredi kartları ve diğer finansal işlemlerden farklı olarak bir kullanıcının rızası veya bilgisi olmadan gerçekleştirilebildiği ve tüketicileri dolandırıcılık amaçlı kripto para işlemlerine karşı koruyacak bir yöntemin bulunmadığı raporda yer alıyor Microsoft tarafından yatırımcıların çok dikkatli olması gerektiği belirtildi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Kabul et Mesajları Oku