Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

Yetersiz Uyumak Nelere Sebebiyet Verebilir?

0 403

Günde Kaç Saat Uyumak Gerekir ?

Uzun, sağlıklı ve kaliteli yaşam için yeterli bir uyku gereklidir. Yetersiz uyumak hem fiziksel hem de ruhsal etkilere yol açar. Sizi huysuz ve sinirli yapar. Cinsel hayatınıza, belleğinize, sağlığınıza, görünümünüze ve hatta kilo verme yeteneğinize ne yapabileceğini bilemeyebilirsiniz. Bireylerin yaşına bağlı olarak uyku gereksinimleri değişir.

Yeni Doğanlar: Genellikle 16-20 saat uyurlar.

Süt Çocukluğu: Gece uykuları 8-10 saattir. 1 yaş sonunda uyku süresi günde 14 saattir.

Oyun Çocukluğu: Günde 12 saattir.

Okul Çağı: 6-13 yaşındaki bir çocuk gece ortalama 9-12 saat uyur.

Adölesanlar: Gecede 7-8 saat uyur.

Yetişkinler: Ortalama uyku süresi 6-8 saattir.

Yaşlılar: Yetiskinlerle süresi aynıdır ama kalitesinde bozulmalar başlamıştır.

Yetersiz Uyumak Nelere Sebebiyet Verebilir?

1. Kazalara Neden Olur

Yetersiz uyumak yakın tarihin en büyük felaketlerinde bir faktördü: Three Mile Adası’ndaki 1979 nükleer kazası, büyük Exxon Valdez petrol sızıntısı, Çernobil’deki 1986 nükleer erimesi ve diğerleri. Ancak uyku kaybı yolda her gün halkın güvenliği açısından büyük bir tehlikedir. Uyuşukluk, sürüş süresini sarhoş sürüş kadar yavaşlatabilir. Araştırmalar, uyku kaybı ve düşük kaliteli uykunun da iş kazalarına ve yaralanmalara yol açtığını göstermektedir. Bir çalışmada, aşırı gündüz uykusuzluğundan şikayet eden işçilerin, özellikle tekrarlanan iş kazaları olmak üzere, önemli ölçüde daha fazla iş kazası vardı.

2. Bağışıklık Sistemini Bozar

Eğer bir kişi sıkça soğuk algınlığı ve gribe yakalanıyorsa bunun suçlusu yatma zamanı veya uyku azlığı olabilir. Uzun süreli uyku eksikliği bağışıklık sistemini bozabilir, böylece mikroplara daha az karşı koyulabilir.

3. Kilo Aldırır

Yetersiz uyumak kilo almak anlamına gelebilir. Çünkü bu durum sadece iştahı teşvik etmekle kalmaz. Aynı zamanda yüksek yağlı, yüksek karbonhidratlı gıdalar için istekleri uyarır. Araştırmalar, günde 7 saatten daha az uyuyan insanların, 7 saat uyuyanlara göre daha fazla kilo alma ve obez olma riskinin yüksek olduğunu göstermiştir çünkü uykudan yoksun insanlarda, leptin düzeylerinin (tok hissettiren kimyasal) azaldığı ve ghrelin (açlık uyarıcı hormon) düzeylerinin arttığı düşünülmektedir.

4. Düşünme ve Öğrenme Becerisini Azaltır

Yetersiz uyumak bu bilişsel süreçleri birçok yönden zedeler. İlk olarak dikkat, uyanıklık, konsantrasyon, akıl yürütme ve problem çözmeyi bozar. Bu etkili bir şekilde öğrenmeyi zorlaştırır. İkincisi, gece boyunca çeşitli uyku döngüleri akıldaki anıların “birleştirilmesinde” rol oynar. Yeterince uyku alamazsanız, gün boyunca öğrendiklerinizi ve deneyimlediklerinizi hatırlayamazsınız.

5. Ciddi Kalp ve Metabolizma Hastalıklarına Yol Açar

Uzun süre devam uykusuzluk kalp atış hızı, kan basıncını artırırır ve iltihap ya da inflamasyonla ilişkili kimyasalların bazılarının seviyeleri yükselir ki bu durum kalbe fazla yük bindirir. Böylece kalp krizi ,kalp yetmezliği ,düzensiz kalp atışı, yüksek tansiyon ,İnme gibi sorunlarına yol açabilir. Yapılan çalışmalara göre genellikle bir gecede 5 saatten az uyuyan kişilerde diyabet gelişme riskinin arttığını göstermiştir. Derin uyku eksikliğinin, vücudun enerji için kullandığı glikozu işleme şeklini değiştirerek tip 2 diyabete yol açıyor gibi görünmektedir.

6. Cinsel Dürtüyü Azaltır

Uyku uzmanları, uykudan mahrum erkeklerin ve kadınların daha düşük libidoları ve cinsiyete daha az ilgi duyduklarını söylüyorlar. Tükenmiş enerji, uykusuzluk ve artan gerginlik büyük ölçüde suçlanabilir. Uykuyu kesen bir solunum problemi olan uyku apnesi olan erkekler için cinsel çöküşe neden olabilir. Yapılan araştırmalara göre, şiddetli uyku apnesinden muzdarip erkeklerin yaklaşık yarısı, gece boyunca anormal derecede düşük testosteron salgılar.

7. Depresyon Belirtilerine Neden Olur

En yaygın uyku bozukluğu, uykusuzluk, depresyonla en güçlü bağlantıya sahiptir. 2007 yılında yapılan 10.000 kişilik bir çalışmada, uykusuzluğa sahip olanlar, depresyona yakalanma olasılığından beş kat daha fazla. Aslında, uykusuzluk genellikle depresyonun ilk belirtilerinden biridir. Uykusuzluk ve depresyon birbirini besler. Uyku kaybı genellikle depresyon belirtilerini şiddetlendirir ve depresyon uykuya dalmayı zorlaştırabilir.

8. Cildiniz Yaşlandırır

Çoğu insan birkaç gece uykusuz kaldıktan sonra soluk cilt ve kabarık gözler yaşadı. Ancak kronik uyku kaybının ciltte ince, ince çizgiler ve göz altındaki koyu halkalara yol açabileceği ortaya çıkıyor.

9. Unutkanlığa Yol Açar

Keskin bir hafızaya sahip olmak için yeterli uyumak gerekir. 2009 yılında Amerikalı ve Fransız araştırmacılar “keskin dalga dalgalanmaları” adı verilen beyin olaylarının hafızayı pekiştirmekten sorumlu olduğunu belirlediler. Dalgalar ayrıca öğrenilen bilgileri hipokampüsten uzun süreli anıların depolandığı beynin neokorteksine aktarır. Keskin dalga dalgalanmaları çoğunlukla en derin uyku seviyelerinde ortaya çıkar.

10. Doğurganlığı Azaltır

Gebe kalma zorluğu, hem erkeklerde hem de kadınlarda uyku yoksunluğunun etkilerinden biri olarak iddia edilmiştir. Görünüşe göre, düzenli uyku bozuklukları üreme hormonlarının salgılanmasını azaltarak gebe kalamama sorununa neden olabilir.

11. Uykusuzluk Ölüm Riskini Artırabilir

“Whitehall II Çalışması” nda, İngiliz araştırmacılar uyku düzeninin yirmi yılda 10.000’den fazla İngiliz memurunun ölüm oranını nasıl etkilediğini incelediler. 2007 yılında yayınlanan sonuçlar, uykusunu yedi ila beş saat veya daha az bir gece kesenlerin ölüm risklerini tüm nedenlerden iki katına çıkardığını göstermiştir. Özellikle, uyku eksikliği kardiyovasküler hastalıktan ölüm riskini ikiye katladı.

Yeterli Uyku Nasıl Sağlanır?

Yetersiz uykunun neden olduğu durumları çok dikkate almalıyız. Böyle bir sorunu telafi etmenin sadece bir yolu vardır, o da daha yeterli uyumaktır.

Yeterli Uyumak İçin :

• Yatak düzgün ,temiz olmalıdır
• Ortam ışığı kısık ya da kapalı olmalıdır
• Ortam sıcaklığı ne çok soğuk ne çok sıcak olmalıdır
• Uyku öncesi kafein ve alkol tüketiminden kaçınılmalıdır
• Yatarken giyilen kıyafetler rahat ve bol olmalıdır.
• Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
• Çok aç ve çok tok olunmamalıdır.
• Her gün aynı saatte uyuyup uyanmalıdır.

7 Adımda Burun Tıkanıklığından Kurtulma ile ilgili makalemizi okumak isterseniz buraya tıklayın.

Ayrıca bizi İnstagram‘dan takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası