Tekno Konum
Teknolojiye dair her şey!

Zihin Okumak Mümkün Müdür?

0 383
Zihin okumak ne demektir?

Zihin okumak sonuca ulaşmak için kesin bir bilgi edinmeden birinin duygu ve düşüncelerinin farkında olduğumuzu iddia etmektir. Diğer bir deyişle zihin okumak başkalarının duygularını veya düşüncelerini gerçek veya dışsal nedenler olmadan tahminlere dayanan nedenlerle yargılamaktır.

Karşımızdaki İnsanın Ne Düşündüğünü Nerden Anlarız?

Kişi karşısındakinin zihninden geçen birseyi söylediğinde , ona ne düşündüğünü veya hissettiğini bildiğini ifade eder. Bunun nedeni bazen diğer tarafın hareketlerinin bilinçsiz zihin tarafından dolaylı olarak alınmasıdır.vYani bilinçsiz şekilde karşı tarafa olan düşüncelerimizi ve hislerimizi öngörüyoruz. Bunu karşımızdaki kişinin yüz ifadesinden, ses tonundan, tutum davranışlarından, vücut dilinden, yararlanarak ; depresif, hasta, mutlu, kızgın veya içerikli olduklarını onların ne düşündüğünü ve ne hissettiğini tahmin edebiliyoruz.

Peki Zihin Okumak Mümkün Mü?

Başkalarının zihnini okuma yeteneğine sahip olduklarını iddia eden insanlar var. Aslında bütün insanlar zihinleri bir dereceye kadar okuyabilirler. Zihinleri doğrudan okuyabileceklerini iddia eden insanların dedikleri doğru değildir. Davranıştan ve soruların cevaplarından, konuştuğumuz kişinin ne düşündüğünden düşebiliriz.

Fakat karşımızdaki kişinin düşüncelerini her an okuyabilmek, ya da her düşüncemizin karşımızdaki kişi tarafından olduğu gibi okunması mümkün değildir. Kimse zihinleri doğrudan okuyamaz sadece dolaylı olarak tahminde bulunmak mümkündür.

Zihin Okuma Üzerine Yapılan Deneyler

Geçtiğimiz yıllarda zihin okuma üzerine deneyler yapıldı. Bunların bir örneği Harvard Üniversitesi’nden konuyu irdeleyen araştırmacılar elektro-ensefalografi (EEG) cihazına bağlanmış olan insanların fareler ile zihinsel bir bağlantı kurabildiğini gösterdi. Bir insanın beyinsel dalgaları ultrason atımlarına dönüştürülerek farenin motor korteksinde bulunan belirli bir bölgeye iletildiği zaman fare kuyruğunu salladı.

2014 yılının Ağustos ayında ise Washington Üniversitesi’nde bir araya gelen araştırmacılar iki insanın beyninin arasında ilk defa bir ara yüz kurduklarını açıkladı. Deney projesini yöneten kişi Rajesh Rao başına bir EEG başlığı takarak bir video oyunu oynamaya başladı. Araştırma arkadaşı Andrea Stocco ise kampüsün başka bir yerinde internet üzerinden Rao’ya bağlıydı, sol motor korteksinin kafatası kısmına dokunan elektromanyetik bir atım kaynağı vardı. Rao bir atımda sadece düşünce yolu ile “ateş” komutunu arkadaşına verdi. Bilgisayar beyinsel dalgaları aldı ve Stocco’ya sinyalin atımları gönderdi. Sinyali az da olsa alan Stocco’nun eli klavyede bulunan “ateş” tuşuna basarak ateş etti. Stocco bu tür tekniklerin ilerleyen zamanlarda felçli insanların beyinsel dalgalarını anlayarak fizik tedavi ile iyileşmesine büyük yardımı olabileceğini düşünülüyor. Fakat bu ve buna benzer tüm uygulamalar henüz gerçekleşetirilemedi.

Çünkü bu makineler düşünceleri doğrudan okuyamıyor, sadece belirli bir sinir yolunun ne zaman etkinleştirildiğini algılayabilir. Yani pozitif bilimindeZihin okumak mümkün mü?” Sorusuna cevabı : “Hayır mümkün değildir“,dir.

Sesimizi Kayıttan Dinlediğimizde Neden Farklı Duyarız? makalemizi okumak isterseniz.

Ayrıca bizi İnstagram‘dan takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası